Seni Başımızdan Eksik Etmesin


Yumruğun kadar yüreğinle
Ne kaleler fethediyorsun
Bendini taşan gönlünle
Yalçın kayaları deliyorsun

Hiç yılgın görmedim seni
Sen hep böyle güler misin?
Sana uzatılan her eli
Hiç geri çevirmez misin?

Allah gönlüne göre versin
Seni başımızdan eksik etmesin
Senin bu engin güzelliğinden
Birazcık da gelinlere versin.

Recep Altun

Sözün Bittiği Yer

Merhabalar.

Çanakkkale Savaşını, tarihin seyri açısından kısaca: 1. Dünya Savaşının devam ettiği 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarmadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf devletleri arasında yapılan deniz ve kara muhabereleri olarak tanımlayabiliriz.

Okul yıllarımdan çok iyi hatırlarım; 18 Mart günlerinde okullarda, Çanakkale Savaşı ve Şehitler Haftası kutlamaları, çok basitçe hazırlanan proğramlarla geçiştirilirdi. Türk milletinin destanlar yazdıran bu görkemli zaferine gereken önem, yıllardan sonra Kültür ve Turizm eski bakanlarından Gökhan Maraş’ın döneminden itibaren verilmeye başlandı.
            
Bazı kurum ve kuruluşlar, savaşların yaşandığı cephe ve savaş alanlarını tanıtmak, o manevi havayı teneffüs ettirmek suretiyle Çanakkale ruhunu yaşatmak ve diri tutmak için Çanakkale’ye kafileler halinde geziler tertip etmeye başladılar. Eşim ve ben de Ankara ili Keçiören Belediye Başkanlığının düzenlediği bu gezilerden biriyle 04 Eylül 2014 Perşembe akşamı otobüsle Çanakkale’ye yolcu olduk. Yolculuğumuz akşam saat 18.00’den sabah saat 07.00’ye kadar sürdü. Gündüz sabah 07.00’den akşam saat 19.00’a kadar da Çanakkale savaşlarının cereyan ettiği Gelibolu Yarımadası’nı gördük ve inceledik.

Geçilmezliği bir kez daha Türk milletince dünyaya ispat edilen Çanakkale izlenimlerimizi bizzat tarafımdan çekilmiş fotoğraf kareleriyle  birlikte sizlerle paylaşmak üzere bu çalışmayı hazırladım. 

Gelibolu Yarımadası'na Araba vapuru ile (Feribot) Geçtiğimiz Limandan Bir Görünüm.

Güneş ve Yağmur


Bugün 14 Mart 2015 Cumartesi. Babamı memlekete yolcu etmek üzere Ankara otobüs terminaline gelmiştim. (Fotoğraf giden yolcu katından çekilmiştir.) Hava günlük güneşlikti ve de sıcaktı. Bugün aynı zamanda 14 Mart Tıp Bayramı olduğu için de tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutlarım.