İğneyi Kendime Çuvaldızı Başkasına


Merhabalar Değerli Blogger Kardeşlerim.

Elimden geldiğince burada hep güzel ve yararlı şeyler paylaşmaya gayret gösterdim. Politikadan, siyasetten, sanattan, edebiyattan, iyilikten, kötülükten, ahlaktan, hukuktan, dinden, imandan derken yelpazeyi epeyce genişlettim.

Ben bloglamaya şiir ile başlamıştım. Yaşadıklarımızdan, duyduklarımızdan, gördüklerimizden ve okuduklarımızdan çok etkilenmiş olmalıyız ki, bu bloğun yelpazesi böyle genişlemek zorunda kaldı. Bazen yazmaya doyamadık, bazen de kalem oynatmayı bile canımız istememişti.

Yazmak yürek ister” derler ya, hani doğru söz vesselam. Gerçekten elimde birkaç konu var, yazmakla yazmamak arasında sıkıştım kaldım. Yazmaya karar verdiğim konu üzerinde önce gece gündüz bir araştırma yapıyorum, konunun metnini yayına hazır hale getirdikten sonra dönüp konuya tekrar bakıyorum ve yayınlamaktan vazgeçiyorum. Hangi tür paylaşımlarda ve neden vazgeçiyorum, biliyor musunuz? Paylaşacağım konu bir başkasına ait ise, başkasına ait olan bu metinde gördüğüm aksaklıklara el atarak düzeltme yetkim olmadığı ve orijinal haliyle yayınlamak da içime sinmediği için tekrar vazgeçiyorum. Doğru yapıp yapmadığımı artık sizlerin takdirine bırakıyorum.

Medyanın sadece kendi uzmanına söz hakkı veren anlayışını kimler kırdı biliyor musunuz? Bloglar kırdı. Eğer herhangi bir kişi uzmanlığından eminse ve görüşlerini de başkalarıyla paylaşmak istiyorsa,  blog müthiş bir imkan sunuyor. İşte, ezberleri ve zorları bozan bloglar olma yolunda devam edebilmek için paylaşacağımız konularda yeterince araştırma yapmak suretiyle konunun uzmanı olmamız gerekiyor. Aksi halde kes, kopyala yapıştır yöntemiyle yaptığımız paylaşımların hiçbir değeri kalmıyor.

Ben burada tüm bunları niye yazıyorum biliyor musunuz? Sadece kendimi eleştirmek için yazıyorum. Yani iğneyi önce kendime batırmak istiyorum. Kimseye de çuvaldız batırmak niyetinde değilim. Örneğin: İlmine güvenilir ve konusunda uzmanlığı tescil edilmiş olan  Prof. Dr. Hüseyin Atay’ın kitaplarını okuduktan sonra, kendimce de makul gördüğüm ve paylaşmakta fayda mülahaza ettiğim konuları hiçbir değişiklik yapmadan aynen kitabından alarak orijinal haliyle sizlere aktarıyorum ve sonra doğrumu yapıyorum, yanlış mı yapıyorum diye tekrar tereddütler yaşıyorum. Neden mi? İnançlı insanların kafalarını karıştırmaktan rahatsızlık duyduğumu bir kere itiraf etmeliyim. Ama işin doğrusunu da nasıl öğrenebileceğimiz konusunda  başka bir yolu ve yöntemi var mı diye de düşünüyorum ve bu konuda değişik yollar aramaktan da vazgeçmiş değilim.

Gerek bizzat kendi yazdığım, gerekse alıntılar yaparak paylaştığım her konuda gördüğünüz yanlış ve yanlışlarım hakkında beni uyarmaktan ve eleştirmekten asla çekinmeyiniz. Ben, eleştirilere ve uyarılara açık bir blogcu olarak yayın hayatıma devam ederek bu safta yerimi almak istiyorum.

Selam ve dualarımla.
Recep Altun

14 yorum:

 1. Dini bilgiler paylaşmak gerçekten riskli bir iş. Müslüman olsa da pek çok insan farklı yaşıyor dinini. Mesela mezhepleri farklı, yolları farklı. Bunlara yanlış yapıyorsunuz diyemeyiz. Sadece usuller farklı. İnsan kendine uygun bir yol seçip ona göre yaşamalı diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Yolcu, Hoş Geldiniz.

   Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve konuyla ilgili çok güzel, yerinde bir düşünceyi paylaştığınız değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Düşüncelerinize katılıyorum.
   Selam ve dualarımla.

   Sil
 2. Merhaba Recep Bey..

  Yazınızı dikkatle okudum. İzniniz olursa düşüncemi aktarmak isterim: Blog sayfasında yazdıklarımızı önce kendimiz için yazdığımızı düşünüyorum. Yani en azından benim için öyle bu bir. Yazdıklarımız kuşku yok ki dünyaya açık... o sebeple belki tesadüfen, belki de özelde aranılan bir konu varsa şüphesiz ilgi çekecektir. O vakit yazılan ve emek verilen hiçbir şey boşa değildir... Saygılarımla,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Tülay Gürdal, Hoş Geldiniz.

   Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve konuyla ilgili değerli fikir ve düşüncelerinizi içeren güzel yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Yazdıklarımızın içinde sadece kendimiz için yazdıklarımız da var; hem kendimiz, hem de başkaları için yazdıklarımız da var.

   Düşüncelerinize katılıyorum. Yazdıklarımızın dünyaya açık olduğuna ve elbette bir gün ihtiyacı olan birinin işine yarayacağına da inanıyorum.

   Selam ve dualarımla.

   Sil
 3. Merhaba Recep Bey.. Sorunuza sayfamdan da yanıt vermeye çalıştım. Polonya'daki yahudilerin Hazar Türk'ü olup olmadığı konusunda doğrusu net bir fikrim yok. Ancak sayın hocamızdan anladığım, evet olabilir. Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Tülay Gürdal, Hoş Geldiniz.

   Ziyaretiniz ve bir sorum üzerine yaptığınız açıklama için çok teşekkür ederim.

   Selam ve dualarımla.

   Sil
 4. Bazen salonumuzda çiçekler sık sık susuz kalır Recep bey, kuru nemsiz ortamdan. Biz onların alt tabaklarına su koyarız, bazen az bazen çok. Ama çiçek ihtiyacı kadarını alır..Yani demem o ki siz size doğru geleni paylaşın lütfen, katılırız, katılmaz, doğru buluruz, yanlış buluruz fark etmez. Ya verdiğiniz bir bilgi, paylaştığınız bir şey; bir çiçeği canlandıracak ve kurutmayacaksa..Bunun mutluluğu tarif edilebilirmi?..

  Bence kendi tarzınızı devam ettirin. Beğenene de saygı, beğenmeyip es geçene de..

  Hayırlı cumalar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Vuslat, Hoş geldiniz.

   Ziyaretiniz ve görüşlerinizi dile getirdiğiniz değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.

   İnsanın tarzı, zaten sırtına kara sakız gibi yapışık, ne kadar tarzınızı değiştirmeye gayret etseniz de olmuyor. Öneri ve düşünceleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Sağolun, varolun.

   Hayırlı cumalar dilerim. Cumanız hayırlı ve mübarek olsun efendim.

   Selam ve dualarımla.

   Sil
 5. Recep Bey hep yazdığım iyi varsınız...
  Siz en güzel şekilde paylaşımlar sunuyorsunuz dini bilgileri hatırlatıyorsunuz unutamadığım paylaşımınız Yüce kitabımızın Türkçe okunması ve daha birçoğu iyiki varsınız ben yazılarınızı çıktı alıp da okucaklardanım....
  Sevgi ve saygılarımla....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Banu Kardeşim, Hoş Geldiniz.

   Ziyaretinizle birlikte o güzel yorumunuza çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun.

   Selam ve dualarımla.

   Sil
 6. Bloğunuzda ki paylaşımları her zaman beğenerek takip edip bilgileniyorum.Bilmediklerimi öğreniyorum Rabbim sizden razı olsun.Hayırlı geceler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Vişnap Macide, Hoş Geldiniz.

   Ziyaretiniz ve o güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun.

   Selam ve dualarımla.

   Sil
 7. Hocam son konuya yorum yapamıyorum biliyorsunuz benim çok merak ettiğim bir konuydu. hayırlı akşamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Siyahkuğu, Hoş Geldiniz.

   Ziyaretiniz ve son konuya yorum yapamadığınızı açıklayan değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Bir müddet paylaştığım bloglarımı yoruma kapalı tutmak istiyorum.

   Selam ve dualarımla.

   Sil