Fıtır Bayramı


Merhabalar.

Ramazan’ın orucundan sonra Cenab-ı Hakk'’ın oruçlulara ihsan ettiği bayramın asıl adı Arapça “Fıtır Bayramı”dır. “Fıtır” kelimesi de yaratılış anlamına gelen “fıtrat” kelimesi ile aynı kökten türeyen bir kelimedir. Buna Osmanlılar “İyd-i Fıtır” yani “Fıtır Bayramı” demişlerdir. “Fıtır” kelimesini bugünkü dile çevirecek olursak; “yaratılış”, “vücut bulma”, “var olma” anlamındadır. Buna kısaca; “varlık” demek daha doğru olacaktır.

Bu nedenledir ki, Yüce Allah, Ramazan-ı şerifte orucu ve ayrıca durumu iyi olanların iyi olmayanlara fıtır/varlık sadakası vermelerini emrederek fıtrileşmeyi yani yaratılış gayemize uygun hareket tarzını benimsetmeyi temin etmiştir.

Mübarek Fıtır (Ramazan) bayramınızı kutlar; tüm sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir bayram geçirmenizi Cenab-ı Hakk'tan niyaz ederim. 

Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

Yurttaşlara Çağrı


YURTTAŞLAR!

Başlatılan Cumhurbaşkanlığı seçim süreci meşru değildir. Anayasa'ya göre siyasi partiler aday gösteremezler. Vekillerin aday göstermelerini engelleyemezler. Bunlar halkın özgürce seçme seçilme hakkını hiçe saymışlardır. Hep birlikte bir partiler oligarşisi kurmuşlardır. Demokrasiyi askıya almışlardır. Tüm bu nedenlerle:
  • 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Yasası'nın ilgili hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapınız.
  • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na bu partiler hakkında, Anayasa'yı ihlal etmelerinden dolayı suç duyurusunda bulununuz.
  • Bunlara rağmen seçimler yapılacak olursa, oy vermeye gidiniz. Geçersiz oy veriniz, ikinci oylamaya da gidiniz, yine geçersiz oy veriniz. Geçersiz oylarınız protesto oyları olarak onları hep düşündürsün! Sayınız ne denli yüksek olursa, muhalefetiniz o denli güçlü ve inandırıcı olacaktır. 
Atatürk Cumhuriyeti'nin tüm yurttaşları bunu biliniz!

Prof. Dr. Hayrettin ÖKÇESİZ

Kaynak: Hürriyet Gazetesi(Yeter Söz Milletin)