İstiklal Marşımızın Kabulü


İstiklal Marşımız, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazıldı ve Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Mart 1921'de resmi milli marş olarak kabul edildi. İstiklal Marşımız, gerek nazım tekniği gerekse muhteva bakımından herhangi bir milli marş güftesinin çok ilerisinde, Türk edebiyatının  en güzel lirik-hamasi şiirlerindendir.
Milletin iradesine ve Allah'ın müminlere vaad ettiği zaferin er geç gerçekleşeceğine inanan Mehmet Akif'in şiirindeki özelliklerinden biri de milli ve ulvi değerlerle dini motifleri dengeli bir şekilde kıtalara yerleştirmesidir. İstiklal Marşında, bayrak, hilal, yıldız, hak, hürriyet, istiklal, yurt, millet, ırk, vatan ve kahramanlık gibi  milli kavramlarla; iman, şehadet, helal, cennet, huda, ezan, mabed, vecd, gibi dini motifler birbiriyle uyum halinde zengin bir belagatle kullanılmıştır. 

Akif, İstiklal Marşı güftesi için düzenlenen yarışmaya maddi mükafat sebebiyle katılmamış fakat kendisinden ısrarla istenmesi sebebiyle İstiklal Marşını yazmıştır. İstiklal Marşı kabul edilince alınan meclis kararından dolayı kendisine nakdi mükafat verilmiş, Akif ise bu nakdi mükafatı, fakir Müslüman kadın ve çocukları istihdam etme amacıyla kurulan Darülmesai'ye bağışlamıştır.

KAYNAK: Görsel, Gürbüz Altun Tarafından Yapılmıştır. 
                Metin, DİB Takvim Yaprağından Alınmıştır.2 yorum:

Ece Evren dedi ki...

Merhabalar Recep bey, son postunuzda yorum yapacak yer göremedim. Belki tercihiniz o yönde olabilir. Saygı duyarız. Bazı yazılar tüm yorumları üstünde taşır zaten.
İstiklal marşımıza gelince, artık aralarda bir duyduğumuz, hiç duymasak da bizdeki değerini hiç ama hiç kaybetmeyecek bir nazım ve güfte ötesi bir değerdir.

Aslında gençlerin milli duygularını uyandırmak için en değerli vesiledir. Ne güzel yazmış vatan şairimiz, mekânı cennet olsun. Allah bu millete bir daha İstiklal marşı yazdırmayı nasip etmesin. Amin diyor, böyle gününde ve manalı bir paylaşım yaptığınız için saygılarımı ve naçizane takdirlerimi sunuyorum. Selam ve dualarımla. Allah'a emanet olun...

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar Ece Evren, Hoş Geldiniz.
Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

İstiklal Marşı'mız için yaptığınız tamamlayıcı yorumunuza özellikle teşekkürlerimi sunuyorum. Dua, duygu ve temennilerinize yürekten katılıyor ve amin diyorum.

Bütün postlarım yoruma açıktır. Bu son kullandığım temanın postlara ait yorum, etiket, tarih ve zaman bilgileri postun hemen sol baş tarafında olup "Yorum / Yaz-Oku" şeklinde bir linki vardır. Hassasiyetiniz ve nezaketiniz için ayrıca teşekkür ederim.
Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun efendim, saygılarımla.

Yorum Gönder