Ramazan Sevinci

Şırnak'ın Cizre İlçesinde Görülen İlk Hilalin Fotoğraf Karesi. (Kaynak: Abit DÜNDAR-İLKHA)
Merhabalar.

Gelişine belki en çok ben sevinmişimdir. Benim kadar kimse sevinemez ve sevemez derken, diğer sevenlerine haksızlık ve bencillik etmiş olabilirim. Ama gerçekten çok seviyorum. Hatta hiç bitmesin istiyorum. Keşke bir ay değil de koca bir yıl, hatta bir ömür boyu sürse katlanırım sanıyorum. O kadar çok seviyorum ki; 62 yaşımda olmama rağmen, hala bir çocuk gibi sevinirim Ramazan geldi diye. Aslında ben bayramı, o bitince değil de gelince yaparım. Ve bu bayram sevinci, benim için Ramazan ayı bitene kadar devam eder.


Ne zaman başlayacağı kameri aylara göre tespit edilen Ramazan ayının başlaması, Ramazan hilalinin görülmesine bağlıdır. Ay üzerindeki kraterlerin sebep olduğu pürüzlü yüzey, güneşten eğik gelen ışınları yuttuğundan, ayın içtimadan ayrılma açısı yaklaşık 7 derece olana dek güneş ışınları dünyaya ulaşamamaktadır. Danjon tarafından 1932 yılında tespit edilen bu olguya göre, ru'yetin gerçekleşmesi için, hilalin ufuk çizgisinden ayrılma açısının 7 dereceden büyük olması şarttır. Yapılan gözlemler; hilalin dürbün, teleskop gibi yardımcı bir aletle görülebilmesi için ufuk çizgisine göre en az 8 derecelik bir açının, çıplak gözle görülebilmesi için ise, 10-11 derecelik bir açının gerekli olduğunu ortaya koymaktadır.

En çok da bu zamana kadar Ramazan hilalini hiç göremediğim için üzülürüm. İkinci günü bile gördüğümü hatırlamıyorum. Hep üçüncü gününden itibaren görmek nasip olmuştur. Oysa ben, o akşamın ezan vaktinden sonra, güneşin battığı yerdeki ufuk çizgisindeki incecik Ramazan hilalini görmek için neler feda etmezdim.

İnsanlarımızın hali ve ülkemizin içinde bulunduğu durum, artık bendeki bu Ramazan sevincini, heyecanını ve şevkini azalttı, hem de yıllardır... Sevincimizi, yaşama şevkimizi, azmimizi ve umutlarımızı kaybettik. Şu anda hayattayız, yaşıyoruz ama; hayatımız, bir kolu ve bir bacağı olmayan kötürüm bir beden gibi. İşte hayati uzuvları eksik böyle bir bedenle nasıl ve nereye kadar yaşanırsa, bizler de öyle yaşıyoruz.

Her şeye rağmen, Yüce Yaratıcımıza karşı nankör olmamak için, yine de şükretmeliyiz. Çünkü, beterin beteri var. Cenab-ı Hakk, bu günlerimizi elimizden almasın ve bu günlerimizi aratmasın inşAllah!

Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun. Hayırlı bayramlar dilerim.


10 yorum:

 1. Merhaba ne kadar anlamlı bir konuya değinmişsiniz.
  İçim o kadar acıyor ki Ramazan mı gelmiş bayram mı anlamıyorum bile sahi bize ne oldu böyle

  YanıtlayınSil
 2. Ne güzel yazmışsınız! Bugüne kadar hiç hilali görmeye çabalamamıştım. Bundan sonra ben de dikkat edeceğim.

  Teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 3. Merhabalar Cafe Tigris, Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

  Ben de çok merak ediyorum, bize ne olduğunu. Bu günlerimiz daha iyi günlerimiz efendim. Rabb'im bu günlerimizi aratmaz inşAllah.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlayınSil
 4. Merhabalar Recep Hilmi Tufan, Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Makaleyi beğendiğinize çok sevindim. Sağolun, varolun.

  Efendim, kendimi bildim bileli ayın hareketlerini takip ederim. Önemli olan ayın ilk günü ile son gününü görmektir. Tabi ayın diğer evreleri de çok güzeldir. Her evresinin kendine göre güzelliği vardır. Ben ay ile konuşur, onunla sohbet ederim. O benim ilham kaynağımdır.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlayınSil
 5. Ne kadar önemli bir bilgi. Eskiden Ramazan ayının başlaması ayın şekline göre belirleniyormuş demek. Sayenizde öğrenmiş oldum Recep Bey.

  Benim çocukluğumda bayramlar bayram havasında geçerdi. Şimdilerde ise bayramlar "kaçılacak tatil" havasında "5 yıldızlı otellerde" geçiyor maalesef.

  Umarım bunlar iyi günlerimiz değildir, umarım daha güzel günler bekliyordur bizi..

  Şimdiden sizin ve ailenizin bayramını kutlar, hayırlı kandiller diler, ellerinizden öperim..

  YanıtlayınSil
 6. Merhabalar Neslice Tarifler, Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

  Evet, o eski bayram günlerini büyük bir özlemle arıyor ve anıyoruz. Maalesef sizin de bahsettiğiniz gibi, bayramlardan ve bayramlaşmaktan kaçan bir millet haline geldik.

  Ziyaretiniz ve yorumunuzda paylaştığınız güzel duygu ve dileklerinizden dolayı çok memnun oldum. Cenab-ı Allah'da sizi memnun etsin. Bilmukabele ben de sizin ve ailenizin bayramınızı kutlar; Kadir gecesinin başta sizin ve ailenizin olmak üzere, tüm insanlığın hayrına vesile olmasını yürekten dilerim. El öpenleriniz çok olsun, çok sağolun, varolun. Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlayınSil
 7. Merhaba Recep Bey. Emeğinize sağlık. Ben de bu güne kadar hiç düşünmedim. Ramazan başladı mı, başladı der tutardık orucumuzu, çocukluğumdan beri. Sizin de ifade ettiğiniz gibi sevinçlerimiz kursağımızda kalıyor. Ülkemizin durumu içimizi acıtıyor. Umudumuzu kaybetmemek lazım. İllaki bu karanlık günler son bulacak. Aydınlığa kavuşacağız diye düşünüyorum. Umudumuzu kaybetmemek lazım. Bu vesileyle Ramazan bayramınızı kutluyor, ailenizle sevdiklerinizle birlikte sağlıklı huzurlu bir bayram geçirmenizi diliyorum. Ben önceki bloğunuza yorum yapmıştım. Sanırım gelmemiş...

  YanıtlayınSil
 8. Merhabalar Hanife Mert, Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

  Duygularınızı anlıyor, dilek ve temennilerinize katılıyorum. Umudumuzu kaybetmemek için, var gücümüzle direneceğiz. Hayırlı bayramlar dilerim. Bir önceki bloğuma bir daha bakayım ama, şu aralar pür dikkat takip ediyorum.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlayınSil
 9. Bu sene de geldiği hızla gitti ramazan, biz ondan razı olduk da o bizden ne kadar razı acaba.. Ne yazık ki günümüzde artık her sevincimiz buruk.. Buna en çok sebep artan bencilliklerimiz, hırslarımız, büyüyen egolarımız.. Artık insanlığın aldığı durum içler acısı.. Rabbim sonumuzu hayreylesin.. İnşaALLAH önümüzde ki ramazan huzurun hakim olduğu ramazanlarımızın başlangıcı olsun..

  YanıtlayınSil
 10. Merhabalar ~♡ηυяѕαℓкιмι™ , Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

  Buruk sevinçlerimize gösterdiğiniz sebepler çok doğru ve yerinde bir tespit. Aynen katılıyorum. Cenab-ı Allah bizleri bencilliklerimizden, hırslarımızdan ve egolarımızdan korusun ve muhafaza eylesin, kendine layık kullardan eylesin. Amin.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlayınSil

Yorumlarınız, Haberdar Olabilmem İçin Denetime Tabi Tutulmuştur.