Akbelen

 

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'den cep telefonlarımıza gönderilen bayram mesajı metni aynen şöyledir: "Yeşile hasretimiz biterken, özenimiz bitmesin. Ormanlar nefesimiz. Yeşil vatanı koruyalım, kollayalım. Hayırlı bayramlar."

Eee sayın Orman Bakanı, "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" Siz bir bakan olarak ormanlarımızı böyle mi koruyorsunuz? 

Limak Holding ve IC İçtaş’ın sahibi olduğu YK Enerji, işlettiği Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinde kullanılacak linyit için Akbelen Ormanı’nı maden ocağına dönüştürmek istiyordu. YK Enerji, linyit ocaklarını ruhsat sahibi olduğu ormanlara doğru genişletmek için Orman Genel Müdürlüğü’nden izin aldı. Ancak İkizköylüler verilen orman izninin iptali için dava açtı. Davada henüz karar çıkmadan ağaç kesimlerine başlanmasını önlemek isteyen İkizköylüler, 22 Nisan’da Akbelen Ormanı’nda nöbet başlattı.


Muğla'da İkizköylülerin koruduğu Akbelen Ormanı'na orman kesim ekipleri girerek ağaç kıyımına başladı. Ormana yönelik katliam girişimine karşı aylardır mücadele veren İkizköylüler yürütmeyi durdurma istemiyle dava açarken karar beklenmeden ağaç kesimi başladı. AKP iktidarı ormanları katletmeye devam ediyor. Amaç 5'li çeteye yeni rant alanları yaratmak.

Akıl var, mantık var. Termik santrali yüzünden ağaçlara kıyılır mı? Dünyanın neresinde böyle bir uygulama var, Allah aşkına..? 

18 Yorumlar

 1. Yok edilen her ağaç yüreğime iğne gibi saplanıyor. Nasıl kıyıyorlar akıl sır erdiremiyorum :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Handan, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Aynen benim de öyle, yeşil deniz benim için, mavi denizden daha değerli ve önemlidir.

   İşte gördünüz, bakanın biz vatandaşlara gönderdiği mesaj metni ile uygulamaları tamamen birbirine zıt bir durum.
   Selam ve saygılarımla birlikte sağlıklı ve hayırlı bayramlar dilerim.

   Sil
 2. ah ya işte yurdumuzun halleri, çifte standartları, yalanları :) bir de, bayramınız kutlu olsuun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar deeptone, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Her şey ortada. Hala kralın çıplak olduğunu görmemekte ısrar eden vatandaşlarımız yüzünden bizler de yanıyoruz.
   Selam ve saygılarımla birlikte sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmenizi dilerim. Bayramınız kutlu olsun.

   Sil
 3. Merhabalar,
  Bakanın mesajı çok güzel ama işin aslı öyle değil. Karar çıkmadan ağaç mı kesilirmiş hiç? Demek ki sonuçtan herkes emin:(
  O yerde yatan ağaçlar kaç yılda yetişiyor? İnsanın içi yanıyor...

  Sağlıklı, huzurlu bir bayram diliyorum. Seam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Zeugma, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Tarım Orman Bakanının uygulamaları ile vatandaşa gönderdiği bayram mesajı birbiriyle mütenasip değil. Adeta vatandaşla dalga geçiyor.
   Ben de size sağlıklı, huzurlu bir bayram diliyorum.

   Sil
 4. akepe'yi ÇEKİRGE SÜRÜSÜne benzetiyorum.
  Hani bir ülkeye gelir, konar, o ülkede tarla filan kalmaz. 12.000 yıllık gölün içine ettiler, ormanları yok ettikçe hava sıcaklığı inanılmaz arttı, kuraklıktan canım pembe flamingolar ölmüşler, kahroldum, yüzlerce....ikidebir derelerde toplu balık ölümleri...Marmara deniz salyası, Atatürk'ün ormanındaki ağaçları kesip kendine saray yaptırtı, ta ilkokulda öğrenmiştik AĞAÇ OLMAZSA YAĞMUR YAĞMAZ diye, valla sanki adama birisi
  "Türkiye'yi mahvet, içine et"
  demiş, bu da yapıyor.
  Youtube'ta bir videosu vardı
  "Benim emir komuta zincirim ne derse onu yaparım"
  diye. Artık neyse bunun emir komuta zinciri ona bakmalı.....adamın ülkeye gıcığı var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Bücürükveben, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Her ne kadar Almanya kuzey yarım kürede kalsa da yağışların sebebi kuzey yarım kürede olmasından ziyade her tarafının orman olmasıdır. Almanya'da ne orman yangını çıkar, ne de kıytırık nedenlerden dolayı ağaç kesilir. En büyük eyalet merkezinden tutun da en küçük yerleşim birimine kadar her taraf ormandır. Yağış da hiç eksik olmaz. Orası da aynı İngiltere gibi güneşi zor görürsünüz. Almanya'da memleket, Türkiye'de memleket. Bir de bizim onlara göre güya din üstünlüğümüz var. Bizim dinimiz hak dindir. Onların dini, biz Müslümanlara göre hak din değildir. Bizim dinimiz "yeşili sev ve koru" der. Hatta kıyamet kopuyor olsa bile elindeki fidanı toprakla buluşturacaksın der.

   Ama sizin de dediğiniz gibi akepe, ülkenin anasını ağlatmak için proğramlanmış. Kazdağları, zeytinlikler ve Ege bölgesindeki orman kıyımları... Daha saymakla bitiremeyeceğiz ne meseleler var ne meseleler...
   Paylaşıma yaptığınız katkıdan dolayı teşekkür ederim. Sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmenizi dilerim. Selam ve saygılarımla.

   Sil
 5. Ormanların talan edilip,villalar,tatil köyleri vs yapılması ise cabası..Bayramınız kutlu olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Ertuğrul Yıldırım, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Sizin de bahsettiğiniz gibi, orman kıyımının bir başka nedeni de yerleşim alanı açmak içindir. Para kazanmak uğruna kasten kundaklanarak yakılan ormanlarımız da buna dahildir.

   Ben bazen düşünüyorum da; insanı, merhametlilerin en merhametlisi olan, acıyan ve acıyıcı olan (HAŞA) Allah değil de, sanki içi dışı kötülük kaynayan bir başka varlık yarattı.
   Bayramınız kutlu olsun, hayırlara vesile olsun inşAllah.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 6. Merhaba Recep Bey,
  Öncelikle geçmiş bayramınız kutlu olsun. Umarım gönlünüzce geçmiştir bayramınız. Valla bakanı da vekili de cumhur bakanı da hepsi aynı. İnsanların aklıyla alay ediyorlar. İnsanı germek strese sokmaktan başka bir işe yaramıyor. Bana gelen mesajları okumadan siliyorum. Hele o Kızılay mesajları, mesajı görünce başkanının gevrek gevrek gülüşü geliyor gözümün önüne. Bana kalırsa siz de öyle yapın, okumadan silin mesajları. Çünkü bunların söylemiyle eylemi tamamen ters... Mutlu hafta sonları diliyorum. Sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Hanife Mert, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Ben de sizin geçmiş Kurban bayramınızı kutlarım. Bayram iyi geçti teşekkür ederim. Evet sevgili kardeşim, bunların hepsi aynı. Neden hepsi aynı? Çünkü başı kopasıca bir başları var, o ne derse o yapılıyor. İktidar ve iktidara bağlı tüm kurum ve kuruluşlar aynı terane, bu bağlamda sizin dediğiniz gibi bunların hiç bir mesajlarına kulak asmamak gerekiyor.
   Ben de size bilmukabele mutlu bir hafta sonu dilerim.
   Selam ve saygılarımla birlikte Allah'a emanet olun.

   Sil
 7. Ne yazık ki eylem ve söylem birbirini hiç tutmuyor!. Sürekli ağaçlar kesilip duruyor!.Her yer beton yığınına dönüşüyor. Ormanlara kıyım içimizi acıtıyor!. Durum vahim.

  Sağlık ve esenlik dolu, huzurlu bayramlar dilerim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar İzler ve Yansımalar, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Bu iktidar bu ülkeye kötülük yaptığının farkında değil mi? Bile bile lades olur mu? Termik santrallerinin ihtiyaçları olan kömür madeni havzalarının yeri ormanlık alan olsa da ağaçları kesip maden ocakları açıyorlar. Yazık değil mi? Bu ağaçlar kaç yılda ve ne zorluklarla yetişiyor. Termik santralle elektrik enerjisi üretme devri kaldı mı? Burası Sibirya değil, burası Türkiye...

   Kaz dağlarında orman alanını katledilerek açılan yamaç ve tepeler saçı dökülmüş kafa gibi görünüyor. Yazık değil mi? Bunlar hangi akla hizmet ediyorlar anlamak mümkün değil.

   En çok termik santraller Ege bölgesinde faaliyet göstermekteler. Yöre halkı bu konuda şikayetçi. Her gün zehir soluduklarını ve hastalıktan kurtulamadıklarını söylüyorlar. Yazık değil mi bu yörenin insanlarına?

   Yeşile ve insana gereken değeri vermeyen ne Müslümandır, ne de insandır!..

   Ormanlarımızı katletmeyin, yeter artık bir son verin!.. Katledilen ormanlık bölgeleri de tekrar ağaçlandırın. Daha fazla insanları üzmeyin, ağaç kıyımına bir son verin artık!
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 8. Geçen akşam Çernobil filmini izledim.
  Çernobil'de nükleer santral başladığında Üsküdar'daydık, gençlik yıllarımdı iyi hatırlıyorum, ÇAY İÇMEYE KORKAR OLMUŞTUK çünkü ta Karadeniz kıyılarına bile RADYASYONLU BULUTLAR gelmişti.

  Nükleer santraller, termik santraller, altın madenleri vs. bunlar ASLA AĞAÇLAR, ORMANLAR, DERELER, GÖLLER kadar DEĞERLİ OLAMAZ.
  Ayrıca Çernobil gibi bir gün minik bir İNSAN HATASI, ufacık bir İNSAN İHMALİ ile PATLAR, ÇATLAR, BİNLERCE YIL TAHRİBATI TELAFFİSİ OLMAYAN FELAKETLERE SEBEP OLURLAR.

  Çernobil'den sonra Japonya'da da yakın tarihlerde nükleer mi, termik mi bir santral felaketi yaşanmıştı. Bunlar kepazeliktir, enerji için güneş enerjisi gibi zararsız enerjilere dönmek gerekir. Japonlar ki, dünyanın en disiplinli halkıdır. Onların bile nükleer santralinde ihmal olabiliyorsa, bizim gibi
  "Allah korur, bişicik olmaz, kader"
  diyen, ihmalkâr insanların nükleer santrallerinde acaba neler olmaz?

  Selamlar, saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Bücürükveben, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Japonya'da yaşanan da nükleer santral arızasıydı. Ancak, onların disiplinli olmaları felaketin boyutunu azaltmıştı.

   Gelelim Çernobil faciasına. Rusya nükleer santral kuruyor, faydalanıyor. Bir dikkatsizlik ya da arıza nedeniyle nükleer santral radyasyon kaçırıyor ve Çernobil'e sınırı olan tüm ülkeler bu radyasyondan zarar görüyor. Peki zarar gören ülkelere tazminat ödeniyor mu? Verdikleri zararı telafi ediyorlar mı? Böyle felaketlerde zarar gören komşu devletlerin hak ve hukuku ne oluyor? Örnek Ermenistan'da da ömrünü tamamlamış ancak hala çalıştırılan bir nükleer santral varmış. Eğer bu santral bir arıza nedeniyle etrafına radyasyon saçarsa, komşu ülkelerin uğradığı tahribat ve zarar ne olacak?

   Tüm dünyada nükleer santrallerin yasaklanması lazım. Sizin de dediğiniz gibi yenilenebilir güneş, rüzgar ve hidroelektrik santrallerine yönelmemiz gerekiyor.

   Gelelim ülkemize Ruslar tarafından kurulan nükleer santrale. Sizin de buyurduğunuz gibi, biz bu nükleer santrali sağlıklı bir şekilde çalıştırabilir miyiz, çalıştıramaz mıyız hak getire...
   Sizin de dediğiniz gibi "Allah bizi korur, bişicik olmaz bize..."

   Oysa Allah'ın kanunları, Müslümanlar için de geçerli, gayrimüslimler için de geçerli. Kim işine dikkat ederse sıkıntı görmez, kim işine dikkat etmezse, sıkıntıya maruz kalır.

   Yorumlarınızla paylaşımlara yaptığınız katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 9. Rica ederim, bu arada aceleden ilk cümlemde yanlışlıkla
  "Çernobil santrali başladığında"
  yazmışım, "Patladığında" olacaktı. :)
  düzeltmek istedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Bücürükveben.
   İlk cümlenizdeki "Çernobil patladığında" olması gereken açıklamanız için teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.

   Sil

Yorumunuz için teşekkür ederim.