Zaman


Değirmene bir de kendi mektubu nasip olsun dedim ve Bismillah deyip aldım kalemi elime. Şu anda ne yazabilirim, neden bahsedebilirim bir karara da varmış değilim. Akıntıya değil, tersine kürek çekmek istediğimi de çok iyi biliyorum. Tahsilli biri değilim, kelime haznem çok fakir, doğru dürüst okuyamıyorum da, işte sizin yazdıklarınızı okumakla yetinip, onlara yorum yazmaya çalışıyorum.

Hep tasarruftan ve israftan bahsederiz. Sadece çöplere giden ekmekler mi israf oluyor? Yoksa, böyle ekmekler gibi gözle görülüp ya da görülmeyen daha nelerimiz çöplere giderek israf oluyor dersiniz. Gözle görülmeyen zamana ne demeli, israf ettiğimiz ve kıymetini bilmediğimiz zamana... Ben bu nedenle uyku bile uyumak istemiyorum, Uyunarak geçirilen zaman, sanki bana israf edilen bir zaman dilimi gibi geliyor...

Peki gün boyunca neler yaptığımı sormuş olun bana, ben de anlatayım sizlere. İnternet üzerinden yazılmış blogları okumaya çalışıyorum. Okuduğum bloglardaki ilgimi çeken konular beni araştırmaya yönlendiriyor ve hemen kitaplığımdaki mevcut kaynaklarıma bakıyorum; bulduğumu kendi kaynaklarımdan inceliyor ve öğreniyorum, bulamadığımı da sağ olsun Google’de aratıyorum. İşte okuduğum ve ilgimi çeken blog konuları beni araştırmaya sevk ederek bir şeyler öğrenmeme sebep olduğu için, öğrendiklerimle birlikte ben de bu bloglara güzel yorumlar yazmaya gayret ediyorum.


Dağarcığım da yazılacak ve çizilecek o kadar çok şeyler var ki, bunları meydana çıkarabilmek için bir şeylerin beni tetiklemesi gerekiyor. İşte değirmenimin dönen taşları arasında ezilerek una dönüşecek buğday tanelerini, kendi gönül bağımda yetiştiriyorum ve değerli olduğunu düşündüğüm ve israfına gönlümün el vermediği zamanımı,  bu yolda tüketiyorum.

21.08.2011
YazBlogcu

14 Yorumlar

 1. lütfen kendinizi böyle tarif etmeyiniz yazı konusunda
  ne kadar güzel yazılar ve yorumlarınız olduğunu ziyaretinize gelen ve ziyaretine gittiğiniz tüm blog yazarı arkadaşlarım çok iyi biliyor

  sizi her daim keyifle okuyor ve takip ediyorum
  verdiğiniz mesajlardan kendime pay biçiyor, olması ya da olmaması gerekenlerin ayrımına varıyorum
  teşekkür ediyorum ayrıca...

  zaman konusunda söylediklerinize aynen katılıyorum...sanırım hepimizin en kolay harcadığı şey

  saygılar...

  YanıtlaSil
 2. Recep Bey Kardeşim,
  “Zaman” başlıklı, kısa ve özlü biçimde yazılan yazınızı zevk alarak ve yararlanarak okudum. Yazınızı övgüye değer buldum. Tebrik eder başarılarının devamını dilerim.
  Tahsilli biri olmadığınızı, kelime hazinenizin zengin olmadığını belirtiyorsunuz. Bunu alçak gönüllülük olarak kabul ediyorum. “Ben âlimim diyen, cahildir.” Hadisi şerifinden hareketle hiç kimsenin tam olarak bilmediğini söyleyebiliriz. Önemli olan sadece bilmek değil, bilmediğini öğrenmeğe çalışmaktır ki bu konuda güzel ve yararlı alışkanlıklar geliştirdiğinizi de belirtiyorsunuz. Araştırma alışkanlığınız ve yeteneğinizle herkese örneksiniz.
  Bu kısa yazınızda en büyük israfın zaman olduğunu belirtmekle kalmadınız. Zamanı tasarruflu kullanmak gerektiğini kendinizden örnek vererek anlattınız.
  Anladığım kadarıyla ürettiklerinizi öğütme, un yapma aşamasına geldiniz. İnşallah ekmek yapma zamanı da gelir; açık deyişle bir eser meydana getirirsiniz.
  En kıymetli hazinemiz, geriye alınması mümkün olmayan zamanı en verimli biçimde değerlendireceğinizden eminim.
  Tüm zamanlarınızın güzel, verimli ve sağlıklı olması dileğiyle. Allaha emanet olun.

  YanıtlaSil
 3. Sizin gibi cahile can kurban..Ve bu muhteşem alçak gönüllülük ayrı bir meziyet..Nicelerini gördüm kendini bulunmaz bursa kumaşı sanıp dirhem, dirhem satan..İyi ki varsınız siz ve sizin gibiler..Şimdiden Ramazan bayramınızı kutlar, sevdiklerinizle nice bayramlara..Selam, saygımla..

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar Küçük Hala, Hoş Gelmişiniz!

  Ziyaretiniz ve o güzel, samimi ve içten yorumunuza çok teşekkür ederim.

  Selam ve dualarımla en Güzel'e emanet kalın.

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar Sabahattin Hocam, Hoş Gelmişiniz!

  Ziyaretinize ve o güzel, samimi ve içten yorumunuza çok teşekkür ederim.

  Selam ve dualarımla en Güzel'e emanet kalın.

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar Ege Hanım, Hoş Gelmişiniz!

  Ziyaretinize ve o güzel, samimi ve içten yorumunuza çok teşekkür ederim.

  Selam ve dualarımla en Güzel'e emanet kalın.

  YanıtlaSil
 7. Sizi kutluyorum. Eminim pek çok genç insana örnek olacaksınız.
  İyi ki varsınız.

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar Ayşe Hanım, Hoş Gelmişiniz!

  Ziyaretinize, beğeni ve övgü içeren yorumunuza çok teşekkür ederim. Keşke gerçekten öyle örnek biri olabilsem, daha ne isterim ki...

  Selam ve dualarımla en Güzel'e emanet olun, iyi bayramlar dilerim.

  YanıtlaSil
 9. Öncelikle böylesine güzel bir yazı yazdığınız için gönülden teşekkür ediyorum size , Yukarıda kelime hazmen çok fakir ,doğru dürüst okuyamıyorum demişsiniz, bence siz böyle güzel bir blog yazarak kelime haznesi o kadar çok olanlardan , çok çok daha iyisiniz yazılarınız gerçekten çok güzel kaleminize sağlık , Evet zaman gerçekten çok önemlidir benim içinde özellikle de günümüzde bazen zamanın geçmediğinden şikayetçi olsakta aslında zaman çok hızlı geçiyor ve bizler zamanımızı en güzel şeyler ile geçirmeliyiz diye düşünüyorum bu güzel yazı için çok teşekkür ederim sizin yazılarınız sayesinde yeni fikirler ediniyorum Blogum da yazacak yeni yazılar fikirler üretebiliyorum çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 10. Merhabalar Gökhan Tekin.

  Blog sayfama yaptığınız ziyarete ve beğeni içeren, yazdıklarımızı daha bir anlamlı kılan ve değer katan o güzel ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 11. Merhabalar, efendim :)

  Bu yazıyı en çok okunanlarda gördüm ve yorum yazmak istedim. Düşüncelerinizi haksız buluyorum çünkü siz çok iyi bir yazar ve okursunuz. Lütfen, yazmaya devam ediniz, bizi böylesine güzel ve akıcı yazılarınızla buluşturunuz, efendim.

  Saygılarımı sunarım ... :)

  YanıtlaSil
 12. Merhabalar Gazeteci N.G. Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Efendim, içinde bulunduğunuz ortam, yazma ve yaşama şevkimizi kırmıştır. Ben biraz daha böyle durumlar karşısında hassasım ve aynı zamanda bu hassasiyetimden de şikayetçiyim. Çünkü, teslim olmayı değil, mücadele etmeyi seven bir insandım, "bana neler oluyor" diye de düşünmeden edemiyorum.
  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun. Güzel ve sevindirici paylaşımlarda bulunmak üzere.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba, yazınız güzel olmuş, yeni açtığım blog sayfama da beklerim saygılar,

  http://gezgiccift.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Güray Oğul, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Allah izin verirse, en kısa zamanda blog sayfanızı ziyaret edeceğim inşAllah.
   Selam ve dualarımla.

   Sil

Yorumunuz için teşekkür ederim.