Eğitim ve Öğretim


2011-2012 eğitim ve öğretim yılı, 19 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Bu yıl da ilköğretim okullarının 1. sınıfına kaydolan öğrenciler, küçük olduklarından dolayı okula alışmalarında bir sıkıntı ve problem yaşamamaları için, 12 Eylül 2011 Pazartesi gününden itibaren okullarına gitmeye başladılar.

Ben de bir hafta torunum ile birlikte okula gittim ve okullu oldum. Torunumun kaydını yaptırdığım okulun müdür kadrosu boş, henüz bir idareci ataması yapılmamış. Okulun doğru dürüst hizmetlisi yok, okul adeta dökülüyor. Ama sayın Milli Eğitim Bakanı okul kitaplarının yine ücretsiz dağıtılacağından bahsederek bu uygulamadan bakan olarak hükümetine bir pay çıkartmaktadır.

Bence öğrencilere ücretsiz kitap dağıtana kadar, okullara hizmetli atasınlar. Okulun temizlik, tertip ve düzeni, ücretsiz kitap dağıtmaktan daha önemlidir. İlköğretim okulu 1. sınıf öğrenci velileri okul kitabı için hadi en fazla 35.00 TL. harcasınlar, ama bir eğitim öğretim yılı boyunca sınıfa tutulacak hizmetli, okulun güvenlik görevlisi, tamir ve onarım vs. için belki her ay 50.00 TL. ödemek durumunda kalacaklar.

Hem Sayın Milli Eğitim Bakanı, hem de İl Milli Eğitim Müdürleri kayıt parası adı altında öğrenci velilerinden kesinlikle yardım toplanmayacağını ilan ede dursunlar. Okullarımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar mı ki? Her türlü ihtiyacı karşılanmayan okul idaresi haklı olarak öğrenci velilerine yöneliyor ve onlardan maddi yardım talebinde bulunuyorlar.

Hani eğitimde fırsat eşitliği; her öğretim yılı başında tüm duyarlı veliler çocukları için en iyi okul ve en iyi öğretmen arayışı içindedirler. Velisi bulunduğunuz öğrenciniz istediğiniz okulun kayıt alanı içersinde ikamet etmiyorsa, o okula kaydını yaptırmanız mevzuat gereği mümkün değil ancak, okul idaresine yüklü miktarda el altından bir bağış yaptığınız takdirde, dilediğiniz okula çocuğunuzun kaydını yaptırabileceğiniz dedikodusu tüm veliler arasında hararetli bir şekilde konuşulmakta ve tartışılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk Devletidir. Bu bağlamda ilköğretim; kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır, ama sadece T.C. Anayasası'nın 42. maddesinde geçerlidir, uygulamada değil!

YazBlogcu

14 yorum:

Ege dedi ki...

Yeni öğretim yılı tüm çocuklarımıza hayırlı uğurlu olsun inşallah..Sizinde belirttiğiniz durumlar İstanbul da aynı sorunlarla yaşıyor çocuklarımız ve bu işler bir türlü rayına oturmadı..Velilerin sınıfta temizlik yapmaları isteniyormuş çok saçma bir durum acilen bu durumların düzeltilmesi gerekir ama MEB hiç bir çözüm yok..Teşekkürler Recep bey bu sorunları burada dillendirdiğiniz için..En güzel emanetsiniz.

Yaz Blogcu dedi ki...

Merhabalar Ege, Hoş Gelmişiniz!

Ziyaretiniz ve yazdıklarımızı daha bir anlamlı kılan ve değer katan o güzel, samimi ve içten yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun.

Selam ve dualarımla birlikte güzeller Güzel'ine emanet olun, diğer yorumunuzu da okudum. Çok teşekkür ederim.

Şair Degilim dedi ki...

Bir dokun bin ah isit tarzinda bir yazi olmus/ Konu hakkinda kisa yorumum kimin umurunda ki kimin ne sartlarda nasil yasadigi ne yaptigi insan dedigimiz varlik kendi derdine dusurulmus biraz da vesvese ile tam kivamina gelmis hazirliyor kiyameti////

Yaz Blogcu dedi ki...

Merhabalar Şair Değilim, Hoş Gelmişiniz!

Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun!

♥GÖNÜL ÇELEN♥ dedi ki...

Merhabalar,
Yeni öğretim yılı hayırlı olsun.Dolayısıyla torununuzunda.Ne önemli bir konuya değinmişsiniz.Kitap dağıtana kadar o kadar çok açık var ki okullarda.Zaten bir çok öğretmen o kitapları kabul etmiyor.Yeniden kitap aldırıyor.Yeğenlerimden biliyorum.
Saygılar,selamlar...

Newbahar dedi ki...

Durum böyle işte Recep Baba. Milyonlarca yeni mezun sınıf öğretmenini atama, hizmetli atama, kayıt parası istenmeyecek diye bas bas bağır (illaki istenir), arada iki dönem alınan okul aidatını görmezden gel MEB ne işe yarıyor ben anlamıyorum.
Neyse yorucu bir sene beni bekliyor, tüm velilere allah kolaylık versin.
Torununuza başarılar diliyorum.

Sevgi ve selamlar

Yaz Blogcu dedi ki...

Merhabalar Gönül Çelen, Hoş Gelmişiniz!

Ziyaretiniz ve konuya katkı sağlayan yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun!

Yaz Blogcu dedi ki...

Merhabalar Newbahar, Hoş Gelmişiniz!

Ziyaretiniz ve konuya katkı sağlayan yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun!

isoon dedi ki...

Torununuza şimdiden başarılar dilerim, fırsat eşitliğinin, eğitim -öğretim eşitliğinin gerçekten uygulandığı, kaliteli eğitimin, spor ve sanatla birleştiği bir sistemde okumasını dilerim, biz bunları göremedik, göremeyeceğiz gibi...

Yaz Blogcu dedi ki...

Merhabalar, İsoon Hoş Geldiniz!

Ziyaretiniz ve başarı dileklerinizle birlikte güzel temennileri içeren yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun!

Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun!

EBRULİ dedi ki...

Yeni dönem hepimize hayırlı uğurlu olsun Recep Bey.Kayıt (bağış) parası dışında ,askı parası alan okul bile var.Her okulun farklı biçimde "bağış!"kabulü var.Allah akıl fikir vicdan versin.

Yaz Blogcu dedi ki...

Merhabalar Ebruli, Hoş Gelmişiniz!

Ziyaretiniz ve yeni eğitim ve öğretim yılı temennileriniz ve bu konu hakkında yaptığınız yorum için çok teşekkür ederim. Sağolun, varolun!

Sesinizi duymak güzeldi. Görüşmek üzere.

hikayelerdirgeriyekalan dedi ki...

Recep Bey, Eğitim le ilgili sorunlar maalesef şimdiye dek düzelmedi düzeleyeceği de yok..her iktidar bu konuyla alakalı olumlu-olumsuz söylemlerde bulunur,ama dediğim gibi uygulama-uygulatan konumunda her hangi bir muhatap olmadığı için de netice alınamıyor..söylemekle hicap duyuyorum ama söylemeden de edemiyeceğim "böyle gelmiş böyle gidiyor yani balık baştan kokuyor.."
2011-2012 eğitim ve öğretim yılında;başta torununuz olmak üzere tüm öğrencilere başarılar dilerim..Sağlıkla Esen Kalın Saygılar

Yaz Blogcu dedi ki...

Merhabalar Hikayelerdirgeriyekalan, Hoş Gelmişiniz!

Ziyaretinize, eğitim ve öğretimle ilgili açıklamalı yorumunuza çok teşekkür ederim. Dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Sağolun, varolun!

Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun!

Yorum Gönder