Cuma Namazı

cuma namazında farz olan sadece hutbe okumak ve iki rekatlık cuma namazıdır
Mesela cuma namazını ele alalım. Cuma namazında farz olan sadece hutbe okumak ve iki rekatlık cuma namazıdır. Bu ikisi farz, yani vazgeçilmez prensiptir. Geri kalan sünnetleri kılmak nafiledir. Kılınmasalar da olur. Hele zuhri ahir denen öğle namazının kılınması şer'an caiz değildir. Cuma namazını kılamayan kimse yalnızca o günün öğle namazının farzını kılar. Arkadaşlarımızdan Prof. Dr. Mehmet Hatipoğlu'nun zuhri ahir namazının caiz olmadığı hususunda yaptığı incelemenin yayımlanmasını ve bu meselede müslümanlara bir kolaylık getirmesini umarız. Bu tahakkuk ederse, cuma namazının önemi daha artarak müslümanlara iyi hizmette bulunma imkanı doğar. Bunun tatbikatı şöyle olabilir: Veciz bir hutbeden sonra imam cuma namazını kıldırarak cemaate döner, iki satırlık sesli bir dua yapar ve cemaat dağılır. Aslında böyle bir duaya da gerek yoktur. Bu da memleketimizin yanlış bir geleneğidir. Acele işi olmayan veya hiç işi olmayan kenara çekilerek istediği kadar nafile namaz kılabilir. Ama zuhri ahir olamaz, çünkü bu meşru değildir. Böylece işine giden de kolay gider, nafile namaz kılacak olan da rahatça kılar.

Prof. Dr. Hüseyin Atay
Kur'an'a Göre Araştırmalar-II

4 yorum:

 1. Emeğinize sağlık.. Saygılarımla Recep Bey,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Tülay Gürdal, Hoş Geldiniz.

   Ziyaretinize ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Selam ve dualarımla birlikte hayırlı cumalar dilerim.

   Sil
 2. zuhri ahir gibi bilinen bir yanlışta sadece erkeklere cuma namazının farz olması yanlışı oysaki:
  EY İMAN EDENLER!!! Cuma günü namaza çağırıldığı zaman, hemen Allah'ı anmaya koşunuz ve alış-verişi bırakınız. Eğer bilseniz bu sizin için çok hayırlıdır. Cuma; 9
  Ayet: Yâ eyyuhâ-lleżîne âmenû diyor ey iman edenler!
  iman eden erkekler diye bir hitap yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Sade Heceler, Hoş Geldiniz.

   Ziyaretinize ve cuma namazı ile ilgili açıklayıcı bilgiler içeren değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Cuma namazına sadece erkeklerin değil, iman edenlerin (erkek ve kadınlar) çağrıldığı cuma suresinin 9. ayetinden acıkça anlaşılmaktadır.

   Selam ve dualarımla.

   Sil