1 Eylül 2018 Cumartesi

Diplomasinin Zaferi

Cepheye Mühimmat Taşıyan Kadınlarımız.

"Milli Mücadele bir vatanseverlik ve kahramanlık destanından ibaret değildir. Aynı zamanda bir örgütlenme, bir lojistik, bir rasyonel planlama ve diplomasi zaferidir" diyen gazeteci yazar Taha Akyol'a katılmamak mümkün değil. Diplomasi yoluyla, İtalya ve Fransa'yı saf dışı bırakarak, Milli Mücadele'deki düşman sayısını azaltan Mustafa Kemal Paşa, orduyu Büyük Taarruz'a hazırlarken yine İtalya ve Fransa'dan silah, mühimmat, kamyon ve uçak aldığımızı biliyor musunuz? İşte bu diplomasinin bir zaferidir. 

30 Ağustos 1922'deki Büyük Zafer'le İzmir'e yürüyen Milli Mücadele neslini derin bir saygıyla, şükranla ve rahmetle anıyoruz. 

6 yorum:

 1. Evet çok doğru diplomasi herkesin yapabileceği bir şey değil, Atatürk gibi akıllı, geleceği gören, satranç ustası gibi kaç hamle sonrasını hesap edebilenler yapabilir, görüyoruz diplomasiden anlamayanlar kah X ülkenin uçağını düşürüyor, kah aynı X ülkesiyle iş tutmaya kalkıyor, böyle diplomasi olmaz buna rezillik, beceriksizlik, acemilik denir.

  Rusya'dan da sandıkla altın, bolca silah aldığımızı biliyorum, hatta minnet göstergesi olarak Taksim'deki Atatürk'lü heykel grubunda Atatürk'ün isteği üzerine iki Rus general de yer alır, çok yardım etmişler bize. Belki o silahlar, altınlar olmasa başaramazdık. İsimlerini de biliyordum ama şu anda aklımda değil..

  30 Ağustos kutlu olsun...

  Selam ve saygılarımla..

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar Bücürükveben, Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete, paylaştıklarımızı daha bir anlamlı kılan ve değer katan o güzel yorumunuza çok teşekkür ederim. Evet Milli Mücadele esnasında Rusya'nın yaptığı yardımlar da çok önemliymiş. Sizin de dediğiniz gibi, eğer bu yardımları almamış olsaydık, belki de başaramayacaktık.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 3. Doğru dersin Recep Bey.
  Saygı ve selamlarımla.

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar Hüseyin Güzel, Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
  Selam ve muhabbetle

  YanıtlaSil
 5. Ah Ulu Önder Atatürk ,seni nasıl arıyoruz, bir bilsen..Tabii o cefakar, vefakar,vatansever kahraman Türk Milletini de..

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar, *mehtAp Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
  Evet aynen dediğiniz gibi Yüce Önder Atatürk'ümüzü çok arıyoruz. tabi necip Türk Milletini de...
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil