28 Ekim 2018 Pazar

Cumhuriyet Bayramı


Doksan beş yıl önceki bugünün heyecanını, o günleri yaşayanlara sormak lazım. Tabi hayatta kalmış olanlarımız varsa. Babam 1922 doğumlu olup, Cumhuriyetin ilan edildiği gün bir yaşında. Şu anda 97 yaşında olan babam Aziz sağ ve sağlıklıdır. Ancak, Cumhuriyetin ilanından hiç bir şey hatırlaması mümkün değil. Ağabeyi Servet hayatta olmuş olsaydı, dört yaşındaki bir çocuğun hatırlayabildiği kadarını, hatırlayabilirdi. Çünkü ağabeyi Servet, Atatürk'ün Samsun'a çıktığı yıl olan 1919 doğumluydu. Milli mücadeleyi başlatan Atatürk, 25 Aralık 1919 tarihinde, o zaman köy statüsünde memleketim olan Kaman'a da teşrif etmiş ve Atatürk'ü o gece Kaman'da misafir etmişler.  

"...Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu grup, Birinci Dünya Savaşında yenilmiş, şartları ağır bir Ateşkes Anlaşması imzalanmış, savaşın devam ettiği uzun yıllar sonunda millet yorgun ve fakir bir duruma düşmüş. Milleti ve ülkeyi savaşa sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek ülkeden kaçmışlar. Saltanat ve hilafet makamında oturan Vahideddin soysuzlaşmış, kendini ve yalnız tahtını koruyabileceğini umduğu alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki hükumet güçsüz, onursuz ve korkak. Yalnız padişahın iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruma altına alabilecek herhangi bir duruma razı. Ordunun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta... " İşte böyle devam etmekte Atatürk'ün Nutuk'u. 

Ülkenin ve milletin içine düştüğü bu durumdan kurtuluş çareleri olarak kimileri Amerikan mandasını, kimileri de İngiliz himayesini istemişler, kimileri de bölgesel kurtuluşu düşünmüşler. Atatürk, bu durum karşısında; milli hakimiyete dayanan, kayıtsız, şartsız, bağımsız yeni bir Türk devleti kurmanın dışında alınabilecek bir kararın olmadığını, "Ya İstiklal Ya Ölüm!" ilkesiyle perçinlemiştir. 

Evet kardeşlerim, bu Cumhuriyet öyle kolay kurulmadı. Her 29 Ekimlerde büyük bir coşkuyla kutlayacağımız bu bayram, sadece "Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun" mesajlarıyla geçiştirilmemeli. Atatürk'ün Nutku'nu tekrar okuyarak, okutarak mücadele günlerini, zihinlerimizde diri ve taze tutmalıyız.  

Bu tarihi gün, bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Bu duygularla, milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu yüce önder Atatürk olmak üzere, onun silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

16 yorum:

 1. Merhaba Recep Bey,
  Babanıza 41 kere maşallah, iyi bakmışsınız demek ki babanıza, çünkü insan ne kadar sağlıklı olursa olsun evlatları, ailesi iyi bakınca ömür daha da uzun olur.

  Yazınızın altına aynen imzamı atıyorum, bu Cumhuriyet öyle kolay kurulmadı, değerini bilmeyenlere yazıklar olsun, maalesef çok cahilimiz ve çok hainimiz var.

  Atatürk'ün kıymetini ta Hindistan'da, ta Afrika'nın sömürge ülkelerinde yaşayanlar biliyor. Hepsi onun yaptıklarını görünce sevinmişler, "Bir Türk çıktı, 7 düveli yendi, ülkesinden kovdu, biz de sömürgeyiz, biz de istersek bizi sömürenleri ülkemizden kovabiliriz" diye. Cezayir, Suriye vs. hep Fransız sömürgesiydi, şimdi bile Cezayirliler şakır şakır Fransızca konuşuyorlar! Libya İtalyan işgalindeydi yıllarca, Ugandalılar şakır şakır İngilizce konuşuyorlar hep İngiliz sömürgesinde yaşamaktan....Hindistanlılar keza ana dilleri kadar İngilizce de konuşuyorlar yıllarca İngilizler sömürge yaptı...hepsi Atatürk'ü örnek aldılar ve öyle öyle onlar da çok kanlı bağımsızlık savaşları verdiler.

  Cumhuriyetimiz kutlu olsun. Elinize sağlık,
  selamlar, saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Bücürükveben, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Türk milletinin büyük evladı Mustafa Kemal Atatürk, fazla uzun sayılmayacak cismani hayatına sığdırdığı askeri ve siyasi başarılarının yanında, gelecek nesillerin ufkunu açacak, yol gösterecek fikir hazinelerini de bıraktı. Bu hazineden bizleri mahrum etmek isteyenler var ve olmaya da devam edecek. Bize düşen onun Gençliğe hitabındaki öğütlerine kulak vermek, zamanı ve yeri geldikçe de yerine getirmek olacaktır. Cumhuriyetimiz kutlu olsun.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 2. Merhaba Recep Bey,

  Babanıza sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Bizler daha okula bile başlamadan ailelerimiz bize Atatürk'ü anlatır, küçücük beyinlerimize Atatürk sevgisini yerleştirdiler. Okula başlayıp da onu yakından tanımaya başladığımızda ise hayranlığımız artmıştı. Son yıllarda yapılanlar her birimizin yüreğini yakıyor. Bizler çocuklarımıza bu ruhu bu sevgyi verdik çok şükür. Bizlrer gibi düşünenler çok fazla.Ancak halkı cahilleştirerek istedikler sistemi getirmeye çalışanların ve bazı ailelerin de cahil ve bilinçsiz olması sebebiyle yeni nesilin bir bölümü kıymet bilmez, milli ruhtan yoksun, bencil, marka takıntılı gençliğin yetişmesine sebep oldular. Bize düşen toparlanmak zorundayız. Cumhuriyetimize sahip çıkmalıyız. Emeğinize sağlık. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Selam ve saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Hanife Mert, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Babam için yaptığınız dua ve temenni dileklerinize ayrıca teşekkür ederim.

   Şuursuz, bilinçsiz ve ruhsuz bir nesil yaratılmaya devam ediliyor. İnsanlar birbirlerini ötekileştiriyor; kimsenin kimseye saygı duymadığı gibi, anlayış da göstermiyorlar ve birbirlerine hiç tahammül edemiyorlar.

   Toparlanmaya da fırsat vermiyorlar. Adamlar bildiklerini okumaya inatla devam ediyorlar. Bizler artık nesli tükenmiş türümüzün son örnekleriyiz. Bizden sonra gelenlerin bu Cumhuriyeti önemseyeceklerine de koruyacaklarına da inancım azalıyor. Gidişat bunu gösteriyor. Cuhuriyet Bayramı'mız kutlu ve mutlu olsun!
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 3. Babanıza uzun ömürler. Rahmetli babaannem de hatırlıyordu. O zamanlar sanırım 8-9 yaşlarındaymış. Anlatırdı. Çok coşkuluydu diye. Nice bayramlarımız olsun inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Beyda'nın Kitaplığı, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Babaannenize Cenab-ı Hakk rahmetiyle muamele eylesin. Nur içinde yatsın. Ruhu şad olsun. Henüz yüzyıl bile diyemeden, o eski coşkulu Cumhuriyet bayramından eser kalmadı desem yeridir. Elbette Cumhuriyete sahip çıkanlarımızın sayesinde henüz varlığını ve kimliğini korumakla birlikte yine coşkulu bir şekilde bayramımızı kutluyoruz. Ama seksen milyon insanı bu coşkulu bayramlarda görmek istiyoruz.
   Daha nice coşkulu Cumhuriyet bayramlarına kavuşma dileğimle birlikte hayırlı günler dilerim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 4. Merhaba Recep Bey, İçimiz "cızz" etse de Cumhuriyetimizi büyük bir coşkuyla kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz... Sevgili babanıza sağlıklı ömür diliyor, size en derin saygılarımla emeğinize sağlık diyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Tülay Gürdal, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Dua ve temennileriniz için ayrıca teşekkür ederim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 5. Merhabalar öncelikle ara verişlerim için ve geçikmiş ziyaretim için lütfen kusuruma bakmamanızı rica ediyorum..Sonrası büyük cumhuriyetimizi ilelebet korumak ve nice cumhuriyet bayramlarını kutlamak dileği ile hep cumhuriyet ile kalalım diyor ve hayırlı geceler diliyorum.Karadeniz gezim sonrası döndüğümde yazılarınızın diğerlerini de okumak isteği ile aydınlık günleriniz günlerimiz olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Vişnap Macide Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Ben de bir ara blog çalışmalarıma ara vermiştim, ben de yoktum zaten. Bu aralar geri döndüm. Cenab-ı Hakk, hiç bir kulunu gördüğünden geri koymasın.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 6. Herkese merhaba, ben aranızda çok yeniyim...sayfamı ziyaret edip takipçim olarak ve yorumlarınızla beni desteklerseniz çok mutlu olurum....herkese kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Babaannemintakvimciği, Hoş geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Ne demek efendim, tabi ziyaretçiniz olur, paylaştıklarınızı okur ve yorumlarımızla destekleriz.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 7. Merhaba
  İmkansızlıklardan bir mucize yaratan yüce ATATÜRK’ün huzurunda bir kere daha saygıyla eğiliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Cafe Tigris, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   yüce önder Atatürk, gerçekten imkansızlıklardan bir mucize yaratmıştır. Fikirleriyle, devrimleriyle ve düşünceleriyle onu daima canlı ve diri tutacağız. Ruhu şad olsun.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 8. Merhabalar Recep Bey. Çok detaylı ve kıymetli bir yayındı. Hele bu zamanda sık sık hatırlanması gereken mesajlar var yazınızda. Bence ailelere çok vazife düşüyor evlatlarına Atatürk sevgisini aşılama konusunda. Bayramlarımızı da öğretmekte fayda var tabii. Her çocuk Atatürk'ü tanımalı.
  Tüm savaş şehitlerimize ve Ata'mıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun. Selam ve saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Ece Evren, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Şu ortamda, ülkemizin geleceğini pek iyi görmüyorum. İnşAllah biz yanılırız. Selam ve saygılarımla.

   Sil