13 Ocak 2021

Yorum Konumu

 Merhabalar.

Bugünkü paylaşımın konusu, Blogger platformunun "Yorum Konumu" ayarları ile ilgili olacak. Blog sayfalarını ve paylaşımlarını takip ettiğim blogcularımızın bir çoğu paylaşımlarını yoruma açık tutuyorlar. Yorum linki ve konumu, blogcuların sayfalarında kullandıkları temanın arayüzlerine göre de değişkenlik arz edebiliyor. Kimi yorum link ve konumu paylaşımın üstünde yer alırken, kimileri de paylaşımın altında yer alabiliyor. Benim asıl değinmek istediğim konu, yorumun konumuyla alakalıdır. Blogger'in kumanda panelinin ayarlar sekmesini tıkladığınızda sırasıyla yukarıdan aşağıya doğru Temel, Gizlilik, Yayıncılık, Https, İzinler, Yayınlar ve Yorumlar sekmesi görünür. Yorumlar sekmesini seçerek yorumlarla ilgili ayar ve tercih seçeneklerinin ekranda yer almasını sağlayınız. "Yorum Konumu" seçeneğini tıkladığınız da yukarıda görüntüsünü paylaştığım bir seçenek penceresi yer alır. Bu pencerede yer alan seçeneklerden bana göre en sağlıklısı ve kullanışlı olanının "Yerleşik" olduğunu düşünüyor ve ben de blog sayfamda yorum konumu olarak bu seçeneği kullanıyorum.

Sebebine gelince. Okuduğumuz bir paylaşımla ilgili yorum yazarken, yoruma esas olan paylaşım metninden uzaklaşmadan yorum penceresine yorum yazabilmeliyiz. Kafamızın takıldığı, ya da yeniden paylaşıma dönülmek istendiğin de en pratik şekilde sadece bir fare hareketiyle yukarıya doğru kayarak paylaşım metnine ya da görsele dönebiliyoruz. Diğer yorum konumlarında, "Tam Sayfa" seçeneği seçilirse, yorum penceresi paylaşımı yapılan yazı ya da görselin bulunduğu ön sayfayı kapatıyor ve yeni bir pencerede yorum penceresi açılıyor. Bu durum da haliyle benim gibi düşünüp yorum yazanlar için bir zaman kaybı oluyor. "Pop-Up Pencere" yorum konumu seçeneği ise, tam sayfa seçeneğine göre biraz daha kullanışlı. Yorum penceresi paylaşımın yer aldığı ön sayfayı kapatmadan sol tarafta küçük bir pencere açarak yorumun yazılmasına imkan veriyor. Tabi seçim sizindir. Yorum konumu ayarında iki seçenekten birinin tercih edilerek kullanılması halinde, yorum yazarken okuyucuya büyük bir kolaylık sağlamaktadır. 

Yorum konumu ayarlarında "Tam Pencere" seçeneğini kullanan blogcuları aydınlatmak ve bilgilendirmek amacıyla faydalı olacağını düşündüğüm bu yazı dizinini hazırlayarak siz değerli blogcu arkadaşlarımla paylaşmak istedim. 

Selam ve saygılarımla.

20 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Halo Parpining and Welcome.
   Thank you for your visit to my blog page and your valuable comment.

   Sil
 2. Emeğinize sağlık Recep Bey, gayet aydınlatıcı bir yazı olmuş. Selamlar, saygılar efendim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Dikiş Sevda'sı, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve paylaşıma katkı sağlayan değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 3. Aynen yorum konumunda "yerleşik" onayı daha mantıklısı,ötekiler biraz insanı zorluyor..Bilgişlendirme için emeinize sağlık.. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Ertuğrul Yıldırım, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Ben yorum penceresinin bu konumunun daha kullanışlı olduğunu her konumu tek tek deneyerek elde ettim. Paylaşıma yaptığınız katkılarınızdan dolayı ayrıca teşekkür ederim. Sağolun.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 4. yerleşik olan ivit daha pratik :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Deeptone, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Yorum konumu ile ilgili tercihinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.

   Sil
 5. Sayın Recep Abicigim, ben de ayni şekilde kullanıyorum ve sizinle aynı fikirdeyim. Bu arada günlük blogunuzu ziyaret ettim az önce ve şu yorumu biraktim. Orada yorumlara müsaadeniz olmadığı için, bir cesaret buraya eklemek isterim:

  Gunlukler güzeldir, günlükleri hep severim. Yaşadığımızın yada hayatta var olduğumuzun diyelim, canlı kanıtları... Yeni bir günlük blogu.. Her gününüz bayram tadında geçsin dilerim Sayın Recep Abicigim. Saygilarimla

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Bigudili Anne Blogger, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Yorumlarımızı yazdığımız yorum penceresinin konumu ile ilgili aynı fikirde olduğumuza sevindim. Günlük bloğumu ziyaret ettiğinize sevindim. Profil ayarlarımda sadece "değirmenden mektup var" blog sayfamın aktif olduğunu sanıyordum. Günlük yazmak çok zor geliyor bana. Yazmanız gereken günlüğü günü gününe yazmak gerekiyor. İpin ucunu bir kaçırırsan yığılıp kalıyor. Zaten eğer o gün kayda değer bir yaşanmışlık yoksa, yazmaya gerek kalmıyor. Güzel dilekleriniz için bilmukabele çok teşekkür ederim. İşte blog arkadaşlığı budur.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 6. Varsayılan olarak Yerleşik geliyor sanırım, en kolayı da bu, teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar GeCe (Gkhn) Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Doğru olabilir. Seçenek penceresinin en üstünde zaten "Yerleşik" yer alıyor. "Pop-Up Pencere" de kullanılabilir. Ama "Tam Sayfa Pencere"yi önermem. Zevkler ve renkler tartışılmaz diye bir özdeyiş vardır. Tam sayfayı sevenlere ve tercih edenlere de saygı duyarız. Ben teşekkür ederim. Sağolun.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 7. benim blog da öyle sanırsam :)
  güzel bir bilgilendirme emeğinize sağlık
  selamlar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar MAVİANNE, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete, katkı sunan değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Selam ve Saygılarımla.

   Sil
 8. Ellerinize sağlık. güzel yazı için

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Enes Talha UÇAR, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve beğeni içeren o güzel yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Selam ve Saygılarımla.

   Sil
 9. Yanıtlar
  1. Merhabalar Deeptone, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve "iyi geceler" dileği içeren değerli yorumunuza bilmukabele çok teşekkür ederim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 10. heey, üye olduğum hiç blog yok ki. üye olmadaan okuyorum bütün blogları. bunu şu yüzden yaptım. bütün blogcu arkadaşlarımız benim bloga da üye ol diyordu, herkese üye olamıyordum, arada farkında olmadan gözden kaçırdıklarım oluyordu. bu nedenle, hiç kimseye üye olmamayı seçtim. serbest geziyorum blogları. ama iyi okurum. hatta zaten en çok okuyan yorum yapan blogcu sayılırım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.
   Ziyaretiniz ve açıklamalı yorumunuz için teşekkür ederim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil

Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.