Mimlendim


1) Yaptığınız paylaşımla ilgili yorum alış verişine önem verenlerden misiniz? 
Evet. Yorumlar, paylaşımlarımızın olmazsa olmazlarıdır. 

2) Yorum geldiğinde iade-i ziyaret yapar mısınız? 
Aslında ben de bazen yorum geldiğinde iade-i ziyaret yapıyorum. Ancak, takip ettiğimiz blog sayfasına yapacağımız ziyaretler, sayfamıza yazılan yorum akabinde değil de, yeni bir paylaşımı yayına girdiğinde yapılırsa, daha makul olur diye düşünüyorum. 

3) Okunmadan yorum bırakıldığını, ya da hızlıca göz gezdirildiğini hissettiniz olur mu? 
Olmaz olur mu? Paylaşımın konusu ile yazılan yorum arasında bir bağlantı olmadığı zaman, anlıyoruz ki, paylaşımın tamamı okunup anlamadan yorum yazılmış. Bu konuda benim bir önerim olacak. Blog paylaşımlarımızın uzunluğu makul seviyelerde olmalı, okuyucuyu bıktırmamalı. Belki o zaman paylaşımların tamamı okunur ve yazılan yorumlar da amacına ulaşır. 

4) Önünüzdeki yazıyı okuduktan sonra o yazıya gelen diğer yorumları da okur musunuz? 
Diğer yorumlara bakmadan önce paylaşımı okurum. Yine hiçbir yoruma bakmadan yorumumu yazarım ve belki yorumumu gönderdikten sonra ilgimi çeken yorumları okurum. 

5) Yazınıza gelen yorumları cevaplar mısınız? 
Mutlaka, her yorumu cevaplarım. Hem de; her yorumu, kopyalama yapıştırma tekniğini kullanmadan ve erinmeden, her yorumuma mektup gibi aynı girişleri yaparak yorumları cevaplarım. 

6) Yorumları biriktirip hepsini aynı anda mı açarsınız? Neden? 
Yeter ki haberim olsun, yorumları asla biriktirmem. Yorumu onaylar ve hemen cevab-i yorumumu da yazarım. 

7) Yazıyı okuduğunuz halde, yorum bırakmadan ayrıldığınız olur mu? 
Asla! Paylaşımı okur ve hemen yorumumu yazarım. Ancak, bazı paylaşımlara yorum yazabilmek için araştırma yapmam gereken konular olursa, o zaman yorumu yazmam biraz gecikir. Bunun dışında mutlaka yorumu anında yazarım.

8) En az ve en fazla yorum alan paylaşımlarınız hangileri hatırlıyor musunuz? 
Bunu hatırlamam mümkün değil. Bu soruya cevap verebilmem için tüm paylaşımları tek tek incelemem gerekecek. 

9) Hiç yorum almayan yazınız oldu mu? 
Evet oldu. 

10) Daha önce hiçbir etkileşimde bulunmadan, tesadüfen tek bir yorumunu okuyup beğenerek takibe aldığınız biri oldu mu? 
Olduğunu sanıyorum. Ancak, bunun kim olduğunu, şu anda hatırlamam mümkün değil. 

11) Size göre yorum bırakmada, en iyi ve en sürekli olan bloglar hangileri? (En az üç isim veriniz.)
Böyle bir soru ile karşılaşmamak isterdim. Buna cevap vermek çok zor. Bu kadar yorum yapan arasından insan seçim yapamıyor. Momentos, Zeugma, Duygu Emanet, Deeptone, Yıldız, Bücürükveben, Hüseyin Güzel, Mehtap, Makbule Abalı. 

Mimi hazırlayan ve mime davet eden YILDIZ blogger arkadaşımıza çok teşekkür ederim.

Yorum Gönder

38 Yorumlar

 1. Ben bir aralar yoktum,tekrar burdayım, mim ne demek acaba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Gülten Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   MİM: Sorulardan ya da uzun bir cevap gerektiren tek bir sorudan oluşan bir yazıyı önce kendimiz cevaplayıp, sonra başkalarının da cevaplaması üzerine onlara paslamak demektir.

   ÖRNEK: Yıldız blogger kardeşimiz konusu yorumlar olan 11 soruluk bir mim hazırlamış ve önce kendi blog sayfasında bu sorulara cevap vermiş, daha sonra da blog sayfalarında cevaplamak üzere 12 arkadaşını mimlemiş.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 2. Kıymetli Recep Bey,
  Çok teşekkür ederim bu içten, bu makul cevaplarınız için, süratiniz, katkınız, nezaketiniz için... Özellikle ikinci ve üçüncü sorulardaki önerilierinizi çok değerli buldum. Kulağımıza küpe olsun. Bazen ben de kantarın topuzunu kaçırıp uzun içerikler paylaşabiliyorum.

  Tekrar teşekkürler ederim. Emeğinize, yüreğinize sağlık. Selamlarımla :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar YILDIZ, Hoş Gelmişsiniz.

   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Bana değer verip, beni mimlediğiniz ve yorumlar konusundaki takdiriniz için ben teşekkür ederim. Çok sağolun.

   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 3. Merhabalar,
  Güzel cevaplar verip önerilerde bulunmuşsunuz. Dediklerinize çoğunlukla katılıyorum. Sadece yazılar çok uzun tutulmasa bile okumak niyetinde olmayanın okuyacağını sanmıyorum. Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Duygu Emanet, Hoş Gelmişsiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Okumak niyetinde olmayan uzun yazıları okumayacağı gibi, kısa yazıları da okumayacağı düşüncenize aynen katılmakla birlikte, blog yazılarımızı ne kadar makul uzunluklarda tutarsak o kadar iyi olur diye düşünüyorum. Elbette paylaşılan konunun yeterince açık ve anlaşılır olması nedeniyle bazı yazılarımız uzun olabilir.
   Katkı ve desteğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.

   Sil
 4. Ben de mim nedir öğrenmiş oldum.Cok teşekkür ederim Recep Bey:) Blog yazılarının uzun olmamasına katılıyorum. Burda onlarca blog var,herkese vakit ayırmak yorum yapmak zor olabiliyor bazen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Gülten Hoş Geldiniz.
   Ziyaret ve cevab-i yorumunuz için teşekkür ederim.
   Ben pek mim ve mimleme olayına iştirak etmem. Ancak, bu mimin konusu blog faaliyetleriyle ilgili olduğu için davete icabet ederek mim sorularını ben de cevapladım. Bu olay sadece blogcularda var. Özel web sayfası ve alan adları olan blogcularda bu olay zaten yoktur.
   Evet sayfalarımızı takip eden ve sayfalarını takip ettiğimiz onlarca bloğu ziyaret etmek, paylaşımları okumak ve yorumlar yazmak bayağı zaman alan bir süreç. İnsanın tüm bunlara yetişmesinin mümkün olmayacağı aşikardır. Bu bağlamda yazılarımızı ne kadar kısa tutarsak o kadar iyi olur düşüncesindeyim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 5. Yorum hususunda nezaketi üst seviyede tutan kişi olduğunuza eminim ki her blogdaşım katılacaktır. Kendi sayfanızda da, başka bloglarda ki yorumlarınızda da bu özenli tavrınız kuvvetli biçimde hissediliyor.


  Yazıyı kısa tutma işini çoğunlukla yapamıyorum ben. Dezavantaj olabilir mi, belki. Sabredip okuyanlara içtenlikle teşekkür edebilirim sadece.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Vakt-i Dem, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Yapılan paylaşımın konusu ve hususiyeti icabı elbette uzun yazılar da olacaktır. İlgi alanına girdikten sonra hiçbir blogger uzun diye ilgisini çeken yazıyı okumamazlık edemez zaten.

   Katkı ve desteğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.

   Sil
 6. Sizin güzel yorumlarınız mutlu ediyor
  Hassasiyetinize teşekkürler
  bazen yorum bırakmak zor oluyor yazıya göre değişiyor yorum bırakmak
  bir şiire nasıl yorum bırakılır
  çok güzel şiir demek de biraz komik kaçacak diye yorum bırakmadan geçtiğim olur
  eskisi gibi ilgilenemiyorum diğer bloglarla bu da benim eksiğim
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Mavianne, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Katkı ve desteğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Çok memnun oldum. Sağolun.
   Vaktimiz olduğu sürece blogları ziyaret edip, paylaşımlara yorumlar yazabiliyoruz. Yorumların amacı katkı, destek ve blogcuyu motive etmek, ona ilham olmak ve onu gayrete getirmektir. Yorumlarımız amacına ulaşıyorsa, ne mutlu bizlere.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 7. Recep bey sizin blogda ne kadar çalışkan biri olduğunuzu biliyorum. Yorumlarda nezaket, incelik, hassasiyet üslubunuzdan dolayı teşekkür ve tebrik etmek istiyorum. Bu yazıyı da çok iyi açıklamalarla hazırlamışsınız, emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Momentos, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Asıl ben size teşekkür ederim. Kazandığım bu güzel şeyleri sizlerin sayesinde elde ettim. İyi ki varsınız.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 8. Merhaba Recep Bey;

  Hem samimi cevaplar, hemde güzel öneriler ile her zaman olduğu gibi samimi bir yazı olmuş:) Yazıların daha rahat okunması için makul uzunlukta olması çok yerinde bir tavsiye.. Ama benim gibi gezi yazısı yazanlar için kolay olmuyor:) Yazılarınızı keyifle takip ediyorum, saygılar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar SzgnBsl, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Emin olun ben de sizin sayfanızı çok beğeniyorum. Gezileriniz sonucu yaptığınız paylaşımlar o kadar güzel ve etkileyici ki, izlenimlerinizi okurken kendimi o gezi mahallinde hissedebiliyorum. Tabi fotoğraf kareleriyle yaptığınız destek de buna dahildir.
   Bu kadar yerleri gezmeyi nasıl yapıyorsunuz hala merak ederim. Merakımı bağışlayın. Kendime göre kıyaslama yapınca, asla benim yapabileceğim ve içinden çıkabileceğim bir durum değil.
   Sayfanızı ziyaret edeceğim, ancak hemen sizin yorum sonrası sayfanıza gelmek istemiyorum. Sanki karşılığında bir ziyaret konumuna girmesin diye bekliyorum. Artık yarın sayfanıza gelirim. Aslında hep gezilerinize şöyle bir bakıyor ve inceliyorum ama, yorum yazacak kadar inceleme yapamamıştım.
   Mim sorularına verilen cevapları beğendiğinize çok sevindim. Çok teşekkür ederim. Sağolun. Mim paylaşımına yaptığınız destek ve katkılarınız için tekrar teşekkür ederim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  2. Estağfurullah Recep Bey merak etmeniz gayet doğal:) Bu benim mesleğim değil ama insanlara faydası olması aruzunu işe katınca, severek yaptığım bir meslek gözüyle bakıyorum gezilerime. Bunun yanı sıra araştırma ve keşfetmeye de yıllardır merakım var. Bunların yanında sağlığım ve maddi durumumda elverdiği için çok zorlanmıyorum. Tabi maddiyat kısmı da zaman zaman merak edilen konulardan. Her gün bir paket sigara içen insanın aylık sigara masrafı ile her ay güzel yerlere, güzel geziler yapmak gerçekten çok kolay:) Tekrardan teşekkürler, saygılar.

   Sil
  3. Merhabalar SzgnBsl, Hoş Geldiniz.
   Ek cevab-i yorum değerlendirmeniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Gezilerinizi ve gezileriniz esnasında yaptığınız araştırma ve keşfetme uğraşınızı her zaman takdir ediyor ve size bu konuda başarılar ve kolaylıklar diliyorum.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 9. çok kibar ve düşünceli cevaplarınız, internetiniz hep bol olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Deeptone, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Mim sorularına verilen cevaplarla ilgili değerlendirmenize ayrıca teşekkür ederim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 10. Merhaba,
  İkinci madde tam isabet olmuş. Mimler istisna, yapılan bir yorumum hemen akabinde gidip iade yorum yapmak blogcuların temel sorunu sanırım.
  Üçüncü maddede sizinle aynı fikirde değilim. Evet, zaman kıymetli, herkese yeterince vakit ayıramıyoruz. Böyle bir sıkıntı var diye yazıma sınırlama getiremem. Buna yazının kendisi karar verir. Ve okumak isteyen de uzun bile olsa okur. 🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Bir Edip, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Katkı ve desteğiniz için ayrıca teşekkür eder, paylaşımların uzun ya da kısa olması ile ilgili görüşünüze saygı duyarım.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  2. Aslında haklısınız 😊

   Sil
  3. Recep Bey benim blogum okuma listesinde görünmüyor:( Deepsi sizin belki yardımcı olabileceğinizi söyledi.Google da arşivlemeye izin verme gibi bir ayar varmış galiba ama ben arama motorlarında görünebilir diye ayarladım, yine de bir türlü görünmüyor:(

   Sil
 11. Nazik yorumlarınız her zaman çok değerli Recep bey.Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar *Mehtap, Hoş Geldiniz.
   Ziyaret ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Yorumlarımı nazik ve değerli olarak vasıflandırdığınız için ayrıca teşekkür ederim. Sağolun. İyi ki varsınız.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 12. Merhabalar *mehtAp, Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyaret ve değerli yorumunuz için çok teşekkür edeirm.
  Mim ile ilgili paylaşıma yaptığınız katkı ve destek ile birlikte, yorumlarımı nezaket kuralları çerçevesinde ve değerli gördüğünüz için de ayrıca teşekkür ederim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba,
  Ben de Mehtap Hanım gibi kısa ve öz konuşacağım. Yorumlar konusundaki nezaketiniz, hassasiyetiniz ve görüşleriniz o kadar değerli ve önemli ki. Hazır konusu geçiyorken size gönülden teşekkürlerimi iletiyorum. Selam ve saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Zeugma, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Yorumlar konusundaki nezaketimi, hasssasiyetimi ve görüşlerimi değerli ve önemli olarak takdir ettiğiniz için asıl ben teşekkür ederim. Tüm bu güzel şeyler sizlerin sayesinde oluşmaktadır. İyi ki varsınız. Sizler olmamış olsaydınız tüm bu güzel şeyler de olmayacaktı.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 14. Merhaba,
  Recep Bey, bir dipnot düşeyim. Yorum yazdınız diye değil, ben bu akşam yeni yazı yayınlamış tüm blog arkadaşlarıma ziyaret gerçekleştiriyorum. Bilginize, saygıyla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Zeugma, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretinizin sebebini açıklama gereğini duymanız da sizin bu konudaki hasssasiyetinizin ve samimiyetinizin bir ifadesi olarak değerlendirmemek mümkün değil. Çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 15. gülten in bir blog sorunu varmış, blogu okuma listelerinde görünmüyormuş, belki sizin bilebileceğinizi söyledim ona, dün akşam yorum yazdı size, üstte yorumu, belki yardım edebilirsiniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Deeptone, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Evet, Gülten hanım kardeşimiz bana durumu bildirdi. Ben de onun sayfasını ve eklerini tetkik ediyorum. Kendisine birkaç öneride bulundum. Sonucunu hep birlikte takip edip, inşAllah sorunu çözeceğiz.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 16. Merhaba Recep Bey,
  Mimleri okumayı seven ama yapmayı sevmeyen biriyim (eski arkadaşlarım bilir) o yüzden keyifle okudum çünkü sevgili Yıldız'ın konusu gayet ilgi çekiciydi.
  Ayrıca çoğuna katılıyorum yorumlar blogların olmazsa olmazı. Ben sık sık sakıncalı konularda yazdığım için sadece çok cesur olan okurlarım yorum yapıyor:)) pek çok okurum okuyor ama yorum yapmaya korkuyor olsun ama onları asla yargılamıyorum sonuçta bir korku imparatorluğunda yaşıyoruz. Onlar da haklı:)

  Bu arada unutmadan son sorunun cevabında beni de yazmışsınız, çok teşekkür ediyorum.
  Selamlar, saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Bücürükveben, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

   Efendim ben de MİM olayına sıcak bakan biri değildim. Ancak konusu yorumlar olunca hanımefendiyi kırmadım ve MİM'e iştirak ettim.

   Efendim sizin tabirinizle, sizin sakıncalı konulardaki paylaşımlarınızı okuyorlardır, ama yorum yazamıyorlardır, bu konuda size katılıyorum ve yorum yazamayanlara da hak veriyorum.

   Efendim, bizleri devamlı yorumlarınızla desteklediğiniz için asıl ben teşekkür ederim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 17. Merhaba Recep Bey, gerçekten de tüm yazıları çok dikkatli bir şekilde okuduğunuzu ve çok kapsamlı yorumlar yaptığınızı biliyorum. En azından benim yazılarım için bunu söyleyebilirim. Teşekkürler.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar EĞİTİM PINARI, Hoş geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Efendim, tüm bu güzel şeyler sizlerin sayesinde olmaktadır. İyi ki sizler varsınız. Sizler olmasaydınız, ben de ne okuyabilir, ne de yorum yazabilirdim. Asıl ben teşekkür ederim, bana böyle bir imkan verdiğiniz için.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 18. Nazik düşünceleriniz çok hoş :) Ben de ilk kez Mim'e katılmış oldum. Sorulara verdiğiniz cevaplar çok güzeldi. Yorumlar gerçekten de çok önemli. Bloglar arasında bir samimiyet oluşturuyor :)

  YanıtlaSil