Utanç Tablosu

 

"Asgari ücret yüzde 50 artınca maaşlarına benzeri oranda zam bekleyen emekliler düş kırıklığı yaşadı. Yaklaşık 1.5 milyon kişinin emekli maaşı olan 2 bin 500 TL ile İstanbul'da bir ay geçirmesi mucizelere bağlı. Cumhuriyet gazetesi, 2 bin 500 TL ile geçinmenin hesabını yaptı ortaya çıkan tablo vahim.

Erdoğan'ın "müjde" diye duyurduğu 2 bin 500 TL ile geçinmek zorunda olan bu aileye, zorunlu harcamalar çıktıktan sonra sadece 350 TL kaldı. İki kişilik aile bu parayla bir ay boyunca bırakın giyim, mutfak, ulaşım, sosyal harcama gibi kalemleri karşılamayı; günde üç öğün simit bile yiyemeyecek. "

Kaynak: 05 Ocak 2022 Tarihli Cumhuriyet Gazetesi.

Yorum Gönder

35 Yorumlar

 1. Sizin oralar nasıl bilmiyorum ama biizm burada partiden istifa eden edene ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Yüreğimin İklimi, Hoş Geldiniz.
   Ben Sincan/Ankara bölgesinde yeniyim. Ancak, AKP'ye sıcak bakan insanların artık AKP'yi eleştirmeye başladıklarını duyuyorum.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 2. Bunların müjdelerinden halk korkar oldu. Sanki uzayda yaşıyorlar... İnsanın yaşam enerjisini bırakmadılar. Allah'ından bulsunlar. Hakkımı helal etmiyorum hiç birine zehir zıkkım olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Hanife Mert, Hoş Geldiniz.
   Ziyaret ve yorumunuz için teşekkür ederim. Karadeniz'de doğal gaz bulduklarını da müjdelemişlerdi. Yaptıkları ya da yapacakları her işi müjdeyle duyuruyorlar ve halkın nabzını tutmaya çalışıyorlar. Bu zamana kadar müjdeyle duyurdukları tüm icraatlarını gördük. Bizler de hakkımızı asla helal etmiyoruz. Bunlar o kadar çok vebal aldılar ki, faturaları o kadar çok kabarık ki, o faturaların ve vebalin altında ezilecek ve bir gün bunların hesabını vermek zorunda kalacaklardır.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 3. Éşek éşek olduktan sonra semer vuran çok olur gibi bir söz geldi aklıma, ama demokrasinin kötü yanlarından biri de çoğunluğun fikrinin iyi sanılması ve uyma zorunlulukları

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Ahmet Ozan, Hoş Geldiniz.
   Ziyaret ve yorumunuz için teşekkür ederim. Ben izlemedim ama, bunlar bir de davul-zurnalı halay çekmişler galiba. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Demokrasinin o bahsettiğiniz kötü yanları için de insanlarımız bir zahmet oturup biraz kafa yorsunlar. Hep böyle armut piş, ağzıma düş olmaz ki!..
   Selam ve muhabbetle.

   Sil
 4. Emeklilere yıllarca verdikleri emeğinin karşılığını tam hakkıyla veren bir hükümet var mi bu dünyada bilemiyorum.
  Oysa hayatlarının bu son parçasını olabildiğince rahat geçirmeleri/bakılmaları için saygı değer bir maaş vermek yakışırdı ama nerde.
  Genel olarak emekliler ve yaşlılar bir hazinedir bu yapilan hiç hiç hoş değil.
  Almanyada da geçinemiyorlar verdikleri maaşla Bulgaristanda da Yunanistanda da,yazıklar olsun böyle yönetime.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Kiremithanem, Hoş Geldiniz.
   Ziyaret ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet, olan masum emeklilerimize oluyor. Bu dünyada hiçbir emeğin karşılığı tam olarak verilmiyor. Emeklinin istediği sadece geçimliktir. Geçimliğini dahi vermiyorlar. Evet, emeğin karşılığını vermeyen herkese yazıklar olsun!
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  2. Benim amcam Almanya'da işçi emeklisi. (Size daha önce yazmıştım hatta.) Yazdan yaza köye gelir, (pandemi olunca gelemedi) bu vesileyle geldiğinde oradaki emeklilerin nasıl rahat geçindiğini anlatmıştı. Bir kere Facebook hesabında oturdukları ev - Allah güle güle oturmalarını nasip etsin, dubleks, bahçeli çok güzel bir ev. Senesini bilmiyorum kalp ameliyatı geçirmiş, iyileştikten sonra senede bir kere mi. iki kere mi (yalan olmasın unuttum kaç kez olduğunu) devlet ÜCRETSİZ olarak dağ başında, çam ormanları içinde, yüzme havuzlu bir tesiste, ameliyat sonrası bakım ve kontrol sanıyorum, 15 gün ağırlıyormuş, orada yüzme havuzunda yüzüyor vs. kontrolleri yapılıyor. Sorarım size ülkemizde böyle bir şeye sahip emekli var mı? Yine başka bir vatandaş Almanya'da markette aldığı şeylerin cep tlf. resmini çekmiş, faturasınının da resmini çekmişti, aldığı şeyler içinde pahalı çikolatalar, iki bira, bir şişe şarap vs. vardı topu topu şu an hatırlamıyorum 120 Euro mu 130 mu öyle bir rakamdı. Bizde alsak herhalde 1000 lirayı bulur! Fransa'da işçi komşumun kızı var, "Sizin burası çok pahalı" diyor. Ben öğrenciyken de İstanbul'da görürdüm, İngiliz, Fransız vs. 70 - 80 yaşında pinpon emekliler hep ülkemizi gezerlerdi otobüslerle. Bizde hangi işçi emeklisi başka ülkeye turist olarak gezebilir acaba? Yani gerçekten utanç tablosu.
   Bu arada sizin verdiğiniz tablo bana az bile geldi.
   Şöyle ki benim doğalgaz 766 - elektrik 120, su 80 - 90, internet 70, cep telefonu 45, ev telefonu 30, bu arada cep telefonundan bugün aradılar Şubat'ta sözleşmem bitecekmiş 70 olacakmış! Ben de o zaman İPTAL edeceğim. bu kepazelik ne demek 40 liradan pat diye 70'e çıkılır mı dedim. Gerçekten de iptal ettireceğim eskiden cep telefonu mu vardı? Zaten internete telefondan girmiyorum. Lanet olsun diyeceğim.
   Selamlar, saygılar

   Sil
  3. Merhabalar Bücürükveben, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Yorumunuzda örneklerini verdiğiniz işçilerimizin durumları gerçekten öyle. Maalesef ülkemizde çalışan işçilerimiz ve emeklilerin durumları içler acısıdır. Tablo ortada; yalanı yok, dolanı yok. Tablodaki harcamaları Cumhuriyet gazetesi belirlemiş. Elbette doğal gaz, elektrik ve su sarfiyatlarımız kullanan ailelere göre değişkenlik gösterebilir.

   Kullandığınız cep telefonu operatörü hangisidir bilmiyorum ancak, ben de sizin gibi her hafta, ay, yıl gibi süreçlerde sürekli fiyat değişimi yaşayınca, araştırdım ve ülkemizde en düşük kontörlü cep telefonu operatörlüğü hizmeti sunan Bimcell ile tanıştım ve hemen hemen on yılı aşkın bir süredir Bimcell'i kullanırım. Tarifelerini inceleyin ve faturasız olan kontörlü paketlerden birini tercih edin, memnun kalacağınıza inanıyorum. (Türk Telekom'un alt yapısını kullanıyor.)
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  4. Vodafone kullanıyorum Recep bey, lanetler her sene 10 tl zam yapıyorlar, daha önce Turkcell'dim, çok daha önce kontör alıyordum o da bitiyordu, faturalıya geçeyim daha iyi olur dedim. Bimcell'i ilk kez duydum mutlaka inceleyeceğim çok teşekkürler haber verdiğiniz için. Selamlar, saygılar.

   Sil
  5. Merhabalar Bücürükveben.
   Ülkemizdeki tüm cep telefonu operatörlerini dolaştım. Benim cep numaram aslında Vodafon kökenlidir. Ancak, hepsini elimin tersiyle ittim ve Bimcell ile tanıştıktan sonra kontörlü olan paketlerden birini kullanıyoruz eşimle birlikte. Kendimizden başka o kadar çok Bimcell'li abone yaptık ki, aslında Bimcell'in bize ödül vermesi gerekir. Memnun kalmazsanız, taahhüdü yoktur, terk edebilirsiniz. İnternetten Bimcell tarife ve paketlerini inceleyin. Türk Telekom'un tüm kapsama alanlarında telefonunuz çeker, tabi Bimcell'in de çekmediği kırsal alanlar ve hatta bazı şehir içinde apartmanlara göre bile kapsama alanında sorunlar yaşayabilirsiniz. Tabi bunu denemeden bilemezsiniz.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  6. Tekrar Merhaba Recep Bey,
   Bimcell faturasızların fiyatları gerçekten makuldü. Yani Vodafon faturama kıyasla makul. Yalnız Bimcell'in BİM marketlerinmiş ve sahiplerine para kazandıracağım kişiler akepe'yi başımıza saran, pkaka, Barzani dostu, ABD kuklası, çok berbat insanlarınmış (Cüneyt Zapsu , Yasin el Kadı (El Kaideci), Korkut Özal vs.) bu canımı sıktı, Şubat'ta Vodafon 70 oluyor derse (ki öyle dediler bana telefonda) canımı sıksa da bu kişilere para kazandıracağım. Başka çarem yok. :(

   Sil
  7. Merhabalar Bücürükveben, Hoş Geldiniz.
   Bimcell ve A101 gibi mağazalar zincirinin hepsi öyle. Gönül rahatlığıyla alış veriş yapabileceğimiz nere kaldı ki? Kimileri yabancılara satıldı, kimilerinin arkasında sizin de tespit ettiğiniz gibi yaramaz adamlar var. Ben sizin kararınızı tam olarak anlayamadım.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  8. Kararım şöyle; Vodafon, telefonda bana dedikleri gibi aylık ücreti 70'e yükseltirse, istemesem de Bim'in faturasız hattına geçeceğim. Mecburen...selamlar, saygılar.

   Sil
 5. Merhaba Recep Bey;

  Öncelikle geçim sıkıntısı yaşayan tüm emekli, çalışan ne kadar insan varsa Allah hepsine kolaylık versin. Ve tabi ki halen ne olduğunu anlayamayanlara da Allah akıl, fikir versin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar SzgnBsl, Hoş Geldiniz.
   Ziyaret ve yorumunuz için teşekkür ederim. İşte tüm mesele burada; hala ne olduğunu anlamamakta direnen ve inat edenlere Allah akıl, fikir versin. Adamların başı bağlanmış, ya da hipnotize edilmiş sanki.

   Dört yıllık yüksek okul okumuş, Edebiyat öğretmenine, ben cahil halimle olayları eleştirerek anlatıyorum, o hala inatla direniyor ve "çözümü var mı?" diyor. Delirmemek elde değil.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 6. Bizdeki emeklilerin hali harap. Benim abim emekli mimar, arabası 95 yılında almıştı, bir ara abimlerin kedisi 4 - 5 yavru dünyaya getirdi, ben de yuvalandırma işini üstlenmiştim, vet. klinikte buluştuk, kedileri yuvalandırdık, sonra "Abi beni yokuşun başına kadar bırak yeter" dedim. Eve kadar getirmesine gerek yok diye. Neyse tam ineceğim arabanın kulpunu bir tuttum elimde kaldı! (yani o kadar güçlü kuvvetli biri değilimdir) demem o ki, Tayyip diyor ya her evde üç araba var diye YALAN, bu üç araba AKP'li birilerinin evinde var evet ben de biliyorum, komşum akepeli ve üç, dört beş bilemiyorum arabaları varmış kendisi söylemişti, "Gözüm yok yanlış anlamayın" Ama nasıl oluyor çocuk lise mezunu biri!!!!! İŞe de gitmiyor gördüğüm kadarıyla hep evde! EŞi ev hanımı! İki çocuk okuttular! Nasıl oluyor bu işler????? Ben deseniz otobüs, dolmuş, arabam yok ve hiç olmadı, yine komşum emekli onun da arabası yok, o da benim gibi otobüse, dolmuşa talim. Ha bir de kedi mamalarına zam yapmışlar, 30 liraya aldığım mama 50 olmuş, ben kendi kedimin dışında sokağın kedilerine her gün bir kez su ve kuru mama koyuyorum, mamadan KDV yi çekseler ucuzlar ama akepe yapmıyor, pırlantadan KDV almıyor!!! Bunlar böyle namussuz. Birçok insan artık kediye mama koyamıyor sokakta. Ben soğan - ekmek yerim yine koyarım dayanamam geliyorlar alıştı garibanlar, ağızları var, dilleri yok, nasıl koymayayım? Ama bu faturaları öderken, bu mamaları öderken keşke inandıkları Allah olsa hep beddua ediyorum zehir, zıkkım olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Bücürükveben, Hoş Geldiniz.
   Ziyaret ve yorumunuz için teşekkür ederim. Efendim, "güneş balçıkla sıvanmaz" derler. Her şey ortada ayan beyan. Artık milletimiz gözünün önüne baksın lütfen ya! Yeter artık ya! İnşAllah en kısa zamanda bir erken seçime gidilir de bizler de kurtuluruz yani.

   Pırlanta herkese lazım ihtiyaçlı bir gereksinim ya, belki onun için KDV almıyorlardır. Kedi mamasından KDV'yi kaldırmazlar. Çünkü kendilerine sıcak bakmayan kesim kedi köpek besliyor ya, onun için kaldırmazlar. Sigara ve alkollü içeceklerin fiyatları neden çok yüksek? İçen kesim kendilerine sıcak bakmıyor ya ondan.

   Benim de hiçbir zaman bir arabam olmadı. Doğru dürüst bir ev sahibi olmak için bile kaç yıldır didinip duruyorum. Bizler de kendimizi bildik bileli dolmuş ve otobüslerle seyahat ederiz.

   Kısacası, emekli yine açlığa mahkum edildi. Her bir emekli öldüğün de bunlar avuçlarını ovuşturuyorlardır.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
  2. İnşallah eviniz de, arabanız da olur Recep bey. Benim de rahmetli babamdan kalma ev yoksa mümkün müydü tek başıma evimin olması? Asla olmazdı. Onun için hep duacıyım babacığıma. Sayesinde başımı sokacak evim var diye.

   Sil
  3. Merhabalar Bücürükveben.
   Şu anda başımızı sokacak bir evimiz var. Ancak, istediğim bir çevreden olmadığı içindir sıkıntı. Araba istemiyorum. Araba benim için o kadar da önemli değil. Önemli olan evdir.

   Her gün "sahibinden.com"dan bölgemdeki ev fiyatlarını takip ederim. 220 bin TL aldığım evin satış fiyatlarını söylesem inanmazsınız. Her ne kadar şimdilik sahibi olduğumuz evin satış fiyatları, yükselen piyasa karşısında değerini koruyor ancak, benim nazarımda asla o kadar etmez! 350 bin ila 500 bin gibi rakamlar telaffuz ediliyor. Nisan-Mart aylarında Yapracık bölgesinde 190 bin ila 220 bin TL arasında bulduğum 3+1 borçsuz dairelere şimdi 500-600 bin TL istiyorlar. Yükselen bu ikinci el ev fiyatlarını mümkün değil aşağıya çekmezler ve böyle kalır. Allah evsizlerin yardımcısı olsun.

   Sil
 7. Maalesef emekliler başta olmak üzere, kamu ve özel sektör çalışanları için de hayat çok zorlaştı. Rakamlara girmek istemiyorum ama devlet kendi personeline resmi enflasyonun bile çok altında ücret artışı verdi. Reel enflasyona girmiyorum bile. Halay çekenlere Allah rahatlık versin. Yıllarca yaşanan körlüğün geldiği nokta. İnsanlaraı inançları ile bir yere kadar kandırabilirisniz, maalesef şu anda ülke derin bunalımda. Ayrıca 1300 TL kira hangi şehirde bilmiyorum ama İzmir' de bu fiyata ev bulmanız imkansızdan da öte, İstanbul' da da ortalama bir evin kirası 3000 seviyesinden başlıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Beyaz Yakalı Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Gazeteci biraz iyimser davranarak en berbat ve en kötü bir yerin kirasını yansıtmış tabloya. Elbette kira ücretleri konusunda çok haklısınız. Halay çekenlerin haberini maalesef ne izleyebildim, ne de duymuştum. Sizin yorumunuzdan öğrendim olayı. Devletin kendi memur personelinin maaşlarına yansıttığı ücret konusunda da yerden göğe kadar çok haklısınız.

   Artık insanlarımızın gözünün önüne bakmasının vakti geldi de geçiyor bile. Önümüzdeki 2023 yılını çok iyi değerlendirmezsek, vay halimize!.. Daha sittin sene bu zihniyetten kurtulamayız.
   Selam ve muhabbetle.

   Sil
 8. Herşey çok zamlandı,doğalgaz 450 diye belirtilmiş sanmıyosam o da en düşük olmalı,1 milyardan fazla gelenler vardı,bizde doğalgaz kullanıyoz,bu zamlı dönemde çok kulladık,bizede 1 milyarı aşan fatura gelirse çok zorumda kalabiliriz,şikayet yolu gözükür o zamn..Emeğinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Ertuğrul Yıldırım, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Tabloya yansıtılan rakamlar en iyimser halleridir. Son gelen doğal gaz zammından evvel 2021 yılı Aralık ayı faturasında, Ankara için söylüyorum 1m3 doğal gazın vergiler dahil fiyatı 2,16 TL idi. Ben Kasım ayında 145 m3 gaz yaktım. fatura bedeli 313,00 TL idi.

   Doğal gaza son yansıtılan %25 zam 54,00TL tekabül ediyor ve 1m3 doğal gazın satış fiyatı 2,70 TL. olacak herhalde. Ocak/2022 döneminde yansıtılacak doğal gaz faturalarında göreceğiz bakalım.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 9. evet bu faturalarla başa çıkıp market alışverişi ve araba benzini için nasıl para bulcak insanlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Deeptone, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Vatandaşımızın işi çok zor. Vatandaşımızın aklıyla dalga geçmeleri daha bir kahrediyor insanı. İnsanı dövmekten beter ediyorlar. Hadi bakalım buyurun geçinin bu maaşlarla. Bu milletin akıllanıp akıllanmadığını 2023 yılında göreceğiz.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 10. geçim sorunundan önce insanların hayatlarını bir sorgulamaları lazımdı. kendi fikirleri, zikirleri yokmuş gibi başkalarının söylemlerinden yola çıkarak yaşamlarını şekillendirenler bugün insanların sersefil bir yaşam sürmelerine zemin hazırladı. meyvenin bütününü hak etmişken bir dilimine '' şükür '' demek yerine üzerine gidilmeliydi; gidilmediği içinde bugün ata bildiğimiz insanlar yoksulluk içindeler.

  üzücü, kahredici!

  İdeolojinin tadına baktığınızda bağımlısı olursunuz. Zehirlenseniz de hissetmezseniz çünkü haz onu dindirir.

  Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Murat Kılıç, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretinize, konuya katkı ve destek sağlayan o güzel yorumunuza teşekkür ederim.
   Yorumunuza teşekkür etmekten başka ilave edecek bir şey bulamıyorum.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 11. Dün, posta kutularının hepsine elektrik faturaları atılmıştı.
  Geçen ay yani Aralık ayı hemen her gün kombi yetmediği için küçücük, ta 80'li yıllardan kalma elektrik sobamı yaktım. Aralık biterken bozuldu, bozulurken fişinin takılı olduğu dörtlü uzatma kablosunu da bozdu. Fatura ise normalde 120 filan gelirken, 243 gelmiş elektrik sobası yaktım diye!!!Zehir, zıkkım olsun diyerek ödedim :( ödemezsem üç fatura sonra elektriği kesiyorlar, üstüne açma/kapama parası alıyorlar. Neyse zaten elektik sobam bozulunca yenisi almayacağım. Öyle küçük elektrik sobaları artık üretilmiyor da.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Bücürükveben, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretinize, konuya katkı ve destek sağlayan değerli yorumunuza teşekkür ederim.

   Kombiye katkı sağlamak için kullandığınız elektrikli sobanızın size yansıttığı faturanın açıklamasına geçelim:

   Kademeli tarife sisteminin düşük gelirli yurttaşları korumak amacıyla uygulanması gerekirken, "zam aracına dönüşmesi nedeniyle" söz konusu EPDK kararının yürütmenin durdurulması talep ediliyor.

   EPDK yeni yılda elektrikte kademeli tarife uygulamasında ilk kademenin 150 kilovatsaat olacağını ve her kademe arasının 50 kilovatsaatle sınırlı tutulacağını duyurmuştu. Bizler bu duruma "örtülü zam" diye tepki göstermiştik. İlk kademeyi 150 kilovatsaat olarak tanımlamanın ve yüzde 50 zam yapmanın tüketiciler üzerindeki mali yükü artırdığı kaçınılmazdır.

   Türkiye'de dört kişilik bir aile için, bir aylık tüketim sınırının en az 230 kilovatsaat olması ve ilk kademeye zam yapılmaması gerekmektedir.
   İşte sizin 243 TL tutarındaki Aralık ayı elektrik faturanızın nedeni budur.

   Artık bu faturayı ödemek zorundasınız, Yargıya taşıma hazırlığında olan EPDK'nın bu kararı yargıda bozulursa, fazladan ödediğimiz fatura bedellerinin mahsuplaşma yolu ile telafisine gidilir. Tabi dava kazanılırsa. Aksi halde, kurbanlık koyundan bir farkımız kalmıyor.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 12. Valla kurbanlık koyundan farkımız kalmadı.
  Allah cezalarını versin ya ne olur valla Allah bunların cezasını versin, alayını yargılanırken göreyim, Silivri'de vatan hainliğinden ötürü cezalarını çekerken göreyim deistlikten vaz geçip yeniden namaza başlayacağım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katkı ve desteğiniz için teşekkür ederim.
   İnşAllah diyor, dualarınıza katılıyor ve yürekten amin diyorum.

   Hayatını imanına şahit kılana bizim bir sözümüz yoktur. Bizim sözümüz ancak ve ancak hayatını imanına şahit kılmayanlaradır. İki yüzlüleredir. Riyakarlaradır. İnsanların inanç ve imanlarını sömürenleredir, suistimal edenleredir. Allah ile aldatılmaktan ve kandırılmaktan usandık artık! Gerçekleri görün artık! Bu vatana ve millete yapılabilecek en büyük kötülüğü yaptınız. Geri adım atın artık! Bir kuru inat uğruna ülkeyi felakete sürüklemeyiniz. Elinizi vicdanınıza koyun artık!
   Yeter artık! Yeter artık! Yeter artık!

   Sil
 13. Bence çok endişe ediyorsunuz. Yarın yerli ve millî otomobilimiz TOGG yollarda seyrüsefer etmeye başladığında ülke olarak hepimiz düzlüğe çıkacağız. Ama bizi kıskanan Batı -özellikle Almanya- sürekli arabamızın tekerine taş koyuyor. Bir de içimizdeki Batıseverler olmasa ülkemiz çok daha yaşanır bir yer olacak.
  Bence biraz daha sıkalım dişimizi. Her şey çok güzel olacak. Zaten Hülya Avşar simitle idare etmemizi söyledi. Bakanlardan biri -adını hatırlamıyorum, benim için hiçbir önemi de yok zaten- doğalgazı daha az kullanırsak faturaları düşürebileceğimizi söylemişti. Vatandaşını bu kadar düşünen devlet büyükleri ve sanatçılarımız varken bizim sırtımız yere gelir mi Recep Bey?
  Halay çekmeyi biliyorsanız ben başlıyorum. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Bir Edip, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretinize ve paylaşıma değer katan o güzel yorumunuza çok teşekkür ederim. Sözünü dinliyor ve biraz daha dişimi sıkıyorum. Vatandaşını bu kadar düşünen devlet büyükleri ve sanatçılarımız varken, elbette bizim sırtımız yere gelmez! Lakin halay çekmesini bir türlü öğrenemedim. Ne deyim, Allah akıl fikir versin deyim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil