Günlük İşler

Merhabalar.

Bu yıl Ankara'dan Kaman'daki baba evine 10 Mayıs Salı günü geldik. Bugün Mayıs ayının son günü, Kaman'a geleli tam 21 gün olmuş. 21 gündür kazma, kürek, çapa, bel, bahçede çalışıyorum. Son üç yıldır ağır işler yapmaktan kollarımda tenisçi dirseği ve sağ elimin yüzük parmağında tendon (tetik parmak) rahatsızlığı var. Sabahlara kadar kollarımın ve sağ elimin ağrısından doğru dürüst uyku bile uyuyamıyorum. 

Yine gün aşırı bisikletimle mezarlıklara gidip, kabirleri ziyaret edip bakımlarını yapıyorum. Ancak bu yoğun ve ağır işleri artık eskisi gibi yapmaya gücüm yetmiyor, zorlanıyorum. Ancak, her şeye rağmen, gördüğümden de geri kalmak istemediğim için canımı dişime takıp çalışmaya devam ediyorum.

Bu aralar yoğun bir çalışma temposu içinde olduğum için, ancak akşamları bilgisayarımı açıp blog sayfalarını ziyaret ederken, bilgisayarın karşısında aşırı yorgunluktan dolayı bayılıp kalıyorum. Geçen yıl belediyemiz ilçenin içme suyu isale hatlarını yenilemişti. Haliyle bizler de evlerimizin bahçe duvarının altından verilen yeni su şebekesi bağlantı vanasından itibaren evin girişine kadar olan bağlantı borusunu abonmanlar olarak yeniledik ve bahçe duvarından eve kadar olan 16 metre uzunluğunda en az 40 cm. derinliğinde yeni kanal kazı çalışması yaptım. Su sayacı ve bağlantının olduğu yere 50x70x60 cm. ebatlarında ahşaptan yeniden su sayacı sandığı yaptım. Bu işler beni bayağı bir yordu. Hala kendime gelemedim.
İlçemiz merkez çarşı cami avlusunda sabahları bağ, bahçe ve inşaat işlerinde çalışmak üzere işçiler bekleşir. Çok önce burada bekleşen işçilerin hepsi Türk vatandaşlarıydı. Şimdi ise Afganlı dolu. İşçi ihtiyacı olan vatandaşlar bu caminin önünden Afganlı işçiler ile pazarlık yaparak çalıştıracağı yere götürüler. 

Çarşı cami avlusunda çalışmak üzere bekleşen Afganlıları görünce şaşırmadım desem yalan olur. Bu tablo ile ilgili konuşulacak çok şey var. Ama ben burada noktayı koyuyor ve gerisini sizlere bırakıyorum. 

Selam ve saygılarımla.

Yorum Gönder

28 Yorumlar

 1. Merhabalar,
  Çok geçmiş olsun. Hastalık ve ağrı uzun sürüyorsa zordur, insan ruhen bile yıpranıyor. Daha fazla zorlamayın kendinizi.
  Yakınlarınıza Allah rahmet eylesin, düzenli ziyaret etmeniz ne güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bugün kahvaltıdan sonra yine bayılıp kaldım, uyandığım da saat 12:00 idi. Aslında havalar çok güzel gidiyor. Çalışmak için çok ideal bir ortam, ancak artık ben daha fazla götüremiyorum. Götüremediğimi bu sene anladım. Bu seneye kadar hiç bu kadar yorgun olduğumu hissetmemiştim.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için tekrar teşekkür ederim. Kaman'dan selam ve saygılarımla.

   Sil
 2. Merhaba:) Yorumları açmışsınız :) Kendinizi çok fazla yoruyormuşsunuz gibi geldi bana. Lütfen dikkat edin kendinize. Yaptığınız işler için elinize, kolunuza sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Hoş Geldiniz.
   Evet yorumları açtım ve kendimi fazla yorduğumun farkındayım. Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Uyarılarınızı dikkate almaya gayret edeceğim. Bu sene 67 bitti 68 yaşıma girdim. Bu seneye kadar bu kadar yorulduğumu hatırlamıyorum. Bisiklet pedalı çevirmekte bile zorlanıyorum. Ama inat ediyor ve bisiklete binmeye devam ediyorum.
   Ziyaret ve yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.
   Kaman'dan selam ve saygılarımla.

   Sil
 3. Merhabalar.
  Çalışmak, yeni düzenlemeler yapmak çok güzel ama aşırı yorulmak da insanı bitkin düşürüyor. Fotoğraflarla ne güzel aktarmışsınız.
  Kolay gelsin diyor, selam ve saygılarımı iletiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Hoş Geldiniz.
   Çalışmayı ve yeni düzenlemeler yapmayı çok seviyorum. Ankara'da iken de miskin miskin oturmuyordum. Bolca yürüyüşler gerçekleştiriyordum. Memleketim Kaman'a gelince de evin bakımı, bağ, bahçe işleri hiç tükenmiyor. Günlerce, aylarca çalışsam işler yine de bitmiyor. Her sene bir iş çıkıyor. Bu sene de ağırlıklı olarak yeni su şebeke işi çıktı. Allah izin verir de seneye de gelmek nasip olursa, o zaman da elektrik iletim ve dağıtım firması elektrik hattını yeraltına alacakmış. Kısacası bize iş çok, yeter ki ben kendimde çalışacak gücü bulayım.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.
   Kaman'dan selam ve saygılarımla.

   Sil
 4. Gençlere taş çıkartırsın Recep Dayıııı :) Allah kolaylıklar versin inşallah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Hoş Geldiniz.
   Memleketim de bile herkes bana gençlere taş çıkarttığımı söylüyor ve bu durumumu 68 yaşında olmama rağmen ben bile hissedebiliyorum. Geçenlerde Ortopedi kliniğinde muayene olmaya gittiğim de doktor, çekilen röntgen filmlerimi incelediğin de yaşıma göre kemiklerimin durumunun çok iyi olduğunu söylemişti.
   Daha bir arkadaşımın ceviz bahçesine çalışmaya gidiyorum. O bahçe ile ilgili de paylaşımlar da yapacağım inşAllah.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için tekarar teşekkür ederim.
   Kaman'dan selam ve saygılarımla.

   Sil
 5. Yakınlarınıza Allahtan rahmet dilerim.Çok geçmiş olsun size de,bahçe işleri oldukça yorucudur ancak şehir hayatından daha güzel olduğu kesin,rahmetli babaannemin Ankara Bağlumda'ki evine kaçardık biz de onun sağlığında,artık o ev kapalı olduğu için kaçacak bir yerimiz kalmadı,bağ bahçe de perişan oldu bakan olmayınca zaten,şimdi bu paylaşımı görünce burnumda tüttü o zamanlar. Ziyaretinize ayrıca teşekkür ederim.Kolaylıklar dilerim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Hoş Geldiniz.
   Geçenlerimize yaptığınız duanız için, ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Evet bahçe işleri zor olmakla birlikte bir de yeniden içme suyu şebekesi için kanal kazmak beni çok yordu. Bağlum'daki evleri biliyorum. Bir arkadaşımın da vardı ziyaret etmiştik. Gerçekten oyalanmak ve güzel vakitler geçirmek için çok harika yerlerdi.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 6. geçmiş olsun ve kolay gelsin, maşallah maşallah size :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Hoş Geldiniz.
   İyilik dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim. Tam üç yıldır yaşımın ve gücümün üzerinde ağır işler yapmaktan dolayı ellerimin ve kollarımın mekanizması bozuldu. Kendim ettim, kendim buldum. Artık çalışırken dikkat ediyorum. Aksi halde bozuk bir araba gibi kendimi bir oto tamirhanesinde bulurum.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 7. Kolaylıklar diliyorum, bağ bahçe ile uğraşmak yorucudur muhakkak. Yaşlarımız ilerledikçe beden biraz frene basmamızı istiyor sanki:)
  Demek Afgan göçmenler çalışacak yerleri bulmuşlar, bir yandan istemiyoruz,derken bir yandan da onları kullanmayı ihmal etmiyor halkımız. Yani ne desek boş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Hoş Geldiniz.
   Bağ bahçe işleri alışık olmayan bedene çok ağır gelmekte. Bir de yaptığımız iş yaşımıza da uygun olmayınca gerçekten zorlanıyoruz.

   Evet bizim (Kaman) ilçemizde de Afganistan uyruklu sığınmacılar var. Emin olun bağ bahçe ve inşaatlar için kalifiyesiz insan gücü piyasasını Afganlılar önce çok düşük yevmiyelerle işlere giderek ele geçirmişler. Şimdi de piyasayı öğrendikleri için çok yüksek yevmiyeler talep ederek işe gidiyorlarmış. Bunlar sadece benim duyumumdur. Çünkü daha hiç herhangi bir Afganlıyı çalıştırmak için işime götürmedim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 8. Maşallah nazar değmesin Recep Bey:) Yaş aldıkça bazı rahatsızlıklar doğal olmaya başlıyor. Kendinizi yine de çok zorlamayın:) Afgan işçi durumu pek şaşırtıcı değil ülkemizde ve kabullenilmiş görünüyor, özellikle de iş verenler için:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
   Evet Sezgin Bey, biraz alışık olmadığım bir iş, diğer yandan da yaşımıza göre ağır işlerde çalışınca ellerin ve kolların mekanizmaları bozulmaya başlıyor. Daha diz kapaklarından hiç bahsetmiyorum. Daha yeni Mart ayında sol bacağımdan ikinci varis ameliyatımı oldum.

   Evet Afganlılar öyle yerleşmişler ki; onların Türkiye'ye gelmeleri ve buralarda çalışmaları sanki çok olağan bir durum gibiymiş gibi kabullenmeler var. Elbette ucuz işgücü açısından da işverenlerin arayıp da bulamadıkları bir fırsat.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 9. Recep bey, 2 sene köyde bahçede çalışma ve ekim işleri yaptığımdan çok iyi anlıyorum sizi. Bazı işler beni aştığında mutlaka yapacak birilerini buluyordum parayla. Ama şu anda orda yaşasaydım sanırım para yetmezdi çalışanlara. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Sizin çok titiz çalıştığınızı anladım fotoğraflardan. En azından bu özeni biraz bırakmaya gayret edin, biliyorum söylemesi kolay, uygulaması zor.
  Kolaylıklar ve sağlıklar diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Evet bağ bahçe inşaat işi de olsa, yaptığım işi önce kendim beğeneceğim. Aksi halde, düzensiz, ölçüsüz, gönyesiz ve terazisiz işler benim uykumu kaçırır.

   Evet yaptığım işleri bir başkalarına yaptırmaya kalksaydım, para yetiştiremezdim. İşgücü piyasasını Afganlılar ellerine geçirmiş, bir günlük yevmiyeleri 250-300 TL. arasındaymış.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 10. Hiç kolay bir iş değilmiş yaptığınız yorulmuş olmanız çok normal . Tenisçi direği zaten başlı başına çok zorluyor insanı,bol bol buz koyuyorsunuzdur umarım . Gece uykusu önemli aspirin mi içseniz acaba arada, doktora danışıp da elbette.. Belki uykunuzu alırsanız bu yorgun haller azalır .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yaptığım işler gerçekten ne alışık olduğum, ne de yaşıma uygun işlerden değildi. Bağ bahçe işleri yine kendimi yormadan ve zorlamadan yaptığım takdirde çalışabiliyorum. Ancak, kazma kürek işi zor. Kazdığım kanalın tamamı taşlık zemindi. Hilti ile çalışmam gerekirken, kazma ile çalıştım.

   Mart ayında sol bacağımdan ikinci varis ameliyatını olduğum için günlük aspirin zaten alıyorum. Ama gece saat 15:00 oldu mu uyanıyorum, bir daha uyumak mümkün değil.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 11. Nerde nasıl ve huzurluysanız ve bunlar sizi mutlu ediyorsa sizden iyisi yok ki bağ bahçe toprakla uğraşmak tüm negatif düşünce ve enerjinizi alıyor rahatlıyorsunuz iyi yapmışsınız canınıza değsin..bu arada çok geçmiş olsun sağlık ve esenlikler dilerim.Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, Hoş Geldiniz.
   Sayın Hikayelerdirgeriyekalan, ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sizin paylaşımlarınız da yoruma kapalı. Ancak gerektiğinde sizinle sadece haberleşme amacıyla elektronik posta hesabınızı açık tutarsanız çok memnun olurum.

   Bağ, bahçe ve toprakla uğraşmak herkese iyi gelir, gelecektir de. Ancak bedenin alışık olmadığı işlerde bedeni çok zorlamadan, bir de yaşımıza ağır gelmeyen işleri tercih etmeliyiz. Aksi halde el, kol, bacak ve tüm bedenin hareket halindeki mekanizma deforme oluyor. İyilik dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim.

   Sayfanızı ziyaret edip, paylaşımlarınızı okumaya gayret ediyorum. Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 12. Öncelikle çok geçmiş olsun Recep Bey, yalnız bu durumda kürek, kazma vs. yapmaya devam ederseniz geçmez daha da kötüleşir. Kendinize dikkat edin. Afganlar oraya da mı gelmiş? Çok üzüldüm. Geçen bindiğim taksinin şoförü bile "Somalilisi, Iraklısı aile ama Afganlılar çok vahşi, çok zalim, çok manyak" demişti. E, eroinman, keş, psikopat ve sapık oldukları sır değil. Bunların kültürlerinde çocuğa tecavüz normalmiş! Kadınlara ise zaten seks kölesi muamelesi yapıyorlar. Oradaki kadınlara, çocuklara çok dikkat etsin aileleri.
  Selamlar, saygılar.:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim. İyilik dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim. Ağır işleri yapmaya devam edersem tümden kötüleşeceğimi biliyorum. Ağır işleri bitirdim. Ağır işlerden sonra bozulan beden, hafif işlere bile dayanamıyor.

   Maalesef Afganlılar Kaman'da. Kaman halkı onları bağ, bahçe ve inşaat işlerine çalıştırmak üzere götürüyorlar. Ben de Afganlılara karşıyım ve onları işe götürmemek için, kendi işlerimi kendim yapmak zorunda kaldım.

   İlçemizde şu ana kadar yaşanmış bir terslik olmamış, ancak bu olmayacağı anlamına gelmez. Tedbirli olmak gerekir.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 13. geçerken uğradım merhabaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Deeptone, Hoş Geldiniz.
   Sizin vefakar bir blogdaş olduğunuzu biliyor ve takdir ediyorum. Bu nedenle kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 14. Çok geçmiş olsun ve başınız sağolsun. Hayat enerjinize bayıldım ama nolur kendinizi bu kadar yormayın :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Esra Kafkaslı, Hoş Geldiniz.
   Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.
   Uyarınızı dikkate alacağım. İyi dilekleriniz ve taziyeniz için ayrıca teşekkür ederim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil