27 Nisan 2018 Cuma

Sevgi

Kendinizden başkasını sevmeyebilirsiniz, ancak onlara saygı göstermek zorundasınız. Başkalarından hem sevgi, hem de saygı görmek istiyorsunuz ama, kendiniz bu konuda hiçbir şey yapmıyorsunuz ve bu davranışınızı da yalaka olmamakla savunuyor ve ödüllendiriyorsunuz. Olduğu gibi görünmek, ya da göründüğü gibi olmak yalakalık mıdır?.. Peki tüm kapıları kapalı tutmakla siz ne yaptığınızı sanıyorsunuz? Tüm kapalı kapıların anahtarının sevgi olduğunu çilingirler size söylemediler mi?
Yoksa, insanlıktan ve sevgi denilen yüce duygudan nasibini almamış insanların safında olduğunuzu kabullenmenin zorluğundan dolayı, kendinizi böyle mi avutuyorsunuz?

Bakın, Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan, sevgiyi nasıl tarif ediyor: “...Sevgi, aslında insan doğasının kumaşına yüce Yaratıcı tarafından işlenmiş en güzel ve en muhteşem bir motiftir. O ruh gibi bir varlığın özüne konulmuş, eşyanın tabiatına üflenmiş en yüksek değerdir. Sevmek;var olmak, var olmanın keyfini tatmaktır. Sevmek, ezeli ve ebedi bir neş’e halidir. Neş’e ise var olmak, var olmanın heyecanını duymak demektir. ... “

Bence yanlış yapıyorsunuz. Cenab-ı Hakk her şeyi sevgi üzerine ve sevgiyle yaratmıştır. İnsanları ve tüm canlıları ancak sevgiyle kazanabilirsiniz. Sevgi, her derdin ilacı olduğu gibi, barışın, huzurun kardeşliğin ve mutluluğun da anahtarıdır. Gönlümüz ve yüreğimiz kapalı bir sandık gibidir ve bu sandığın anahtarı da sevgidir. 

Okyanusların derinliklerine fırlatılmış nice kilitli sandıkların anahtarları vardır. Okyanusa fırlatılmış bulunan o kadar anahtarın arasından, fırlattığınız anahtarı bulmanız mümkün değildir. Çünkü zaman size o şansı vermez. Bu yanlış davranışınızın telafisinin mümkün olmadığını, kilitli sandığın anahtarını okyanusun derinliklerine fırlatmadan önce düşünmeniz gerekirdi. Çünkü, ne yaralı gönüllerin ne de kırık kalplerin tamiri mümkün olmadığı gibi; zaman denilen ilacın sayesinde kanayan yaralar kabuk bağlasa da, kırgın gönüllerin yüreklerinde bulunan yaraların acısını duymamak ve unutmak  da mümkün değildir.

8 yorum:

 1. Herkes sevgi denilen yüce duygudan nasibini almamış.Hayatın gerçeği böyle maalesef.Belki istedikleri halde sevgiye ulaşıp ,sevgiyle bakamıyorlar, belki de bile isteye sevgisizliği tercih ediyorlar.

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar *mehtAp Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

  İşlerine geldiği gibi davrananların sayısı bir hayli fazla. İşte asıl yalakalık budur diyeceğim.
  Selam ve muhabbetle

  YanıtlaSil
 3. Sevgi izafi olsa da yansıttıkları o kadar gerçek ki. Bu duygudan mahrum yaşamak hayattan lezzet alamamak gibi bir şey. Herkes sevilmeli konusundaki görüşlerinize katılıyorum. En azından yaratandan ötürü yaratılana da saygı duymak gerekir görüşündeyim. Paylaşım adına teşekkür eder, güzel bir hafta sonu geçirmenizi temenni ederim. Saygı ve selamlarımla...

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar,Mukaddes'çe Konuşan Satırlar, Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyaret ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.

  Kimi seversek sevelim, sonuçta sevginin asıl ulaştığı yerin neresi olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. İnsanların birbirlerine duyduğu kin, nefret ve öfkenin de adresi belli ve Yüce Yaratıcı bu nedenle bu durumdan rahatsız olmaktadır. Bu bağlamda Yüce Yaratıcı insanların hep birbirlerinden nefret etmelerini değil, birbirlerini sevmelerini arzu etmektedir.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
 5. Yadıkalrınıza katılıyorum değerli Recep Bey. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Sevgi ve saygının olmadığı yerde rant, çıkarcılık, üçkağıt, ötekileştirme, ahlaksızlık vs. kısaca olmaması gereken, toplumun kabul etmediği durumlar yeşerme ortamı bulur. Selam ve saygılar.

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar Hüseyin Güzel, Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.

  İnsana sevmek ve iyilik yapmak yakışır. Çünkü, ruhumuz bunlarla beslenir. O halde, her şeye rağmen, sevmeye ve iyilik yapmaya devam edeceğiz.
  Selam ve muhabbetle.

  YanıtlaSil
 7. Resmi kurumlarda bir söz vardır (gerçi her yerde geçerli); sevgide keyfiyet, saygında mecburiyet vardır. İkisini kendinde barındıran bir insan ne güzel bir insan. Sevgi olmayan bir yaşam nasıl olurdu acaba.

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar Zülfü Mehmet Özçiftçi, Hoş Geldiniz.
  Blog sayfama yapmış olduğunuz ziyarete ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Sevgi olmasaydı, bu alem de olmazdı!.. Eskaza sevgisiz bir alem olur muydu diye kendi kendime ben de sordum ama, mümkün değil diyorum. Çünkü, hava, su biz insanların yaşaması için nasıl olmazsa olmazlarımızdansa, sevgi de aynen öyledir.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil