19 Mayıs 1919

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'mız Kutlu Olsun!


"1919 yılı Mayıs’ının 19'ncu günü Samsun'a çıktım” Mustafa Kemal Atatürk’ün; yenilmiş, zedelenmiş, yorgun, bitkin ve fakir düşmüş halkın vatanını sahiplenerek, geleceğini yeniden kurmaya giriştiği, bağımsızlık, özgürlük ve aydınlık geleceğe yönelik umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ateşinin yakıldığı, milletin kendi kaderini kendi eline aldığı, Türk Milleti’nin “Ulusal Bağımsızlık Savaşı” için örgütlenmeye başlandığı, uyanışının ve yeniden doğuşunun doğum yılıdır. Türk Ulusunun Emperyalizme karşı başkaldırıp “Tam Bağımsızlık”, işbirlikçisi saraya ve sultana karşı “Milli Egemenlik”, cehalete ve bağnazlığa karşı “Uygarlık”, iflasa ve işgale karşı “Direniş ve Kurtuluş” mücadelesi ile milletimizin kaderini değiştirdiği ve yolumuzu aydınlattığı tarihi bir gündür. 

Ulusal egemenliğe dayanan kayıtsız şartsız ve Tam Bağımsız, Modern, Uygar ve Çağdaş yeni Türk Devleti’ni kurma ülküsünü yaşama geçirmek amacıyla Samsun’a çıkışı, şanlı tarihimizde önemli bir dönüm noktası, aydınlığa uzanan süreçte atılmış çok yönlü ve kararlı bir adımdır. Türk vatanın geleceği için bir vatansever olarak çareler aradığı, Anadolu'nun içlerine doğru hızla ilerleyerek bir gün bütün gemilerin “Geldikleri Gibi Göndermek” sözünü hayata geçirmek için Türk halkı ile bütünleşmek amacıyla Samsun’a çıkma kararını verdiği dönemdir.

Türk milleti; tarih boyunca bağımsızlığı, vatan, bayrak, onuru, haysiyet ve şerefi için ölümü göze alarak mücadele etmiştir. Ülkemizde yaşanan olumsuzluklardan kurtulmanın yolu tarihten ders alarak Atatürk'ün İlke ve Devrimlerini rehber olarak kabul edip, Aydınlık ve Çağdaşlaşma yolundan ayrılmadan yürümenin gerektiği bilincini gençlere vermemiz ile gerçekleşebilecektir. “Ne Mutlu Türküm Diyene!.

Yorum Gönder

16 Yorumlar

 1. Bayramımız kutlu olsun. Ne mutlu Türk'üm diyene 🇹🇷🇹🇷🇹🇷

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar YILDIZ, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür eder, bayramınızı kutlarım.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 2. Bayramımız kutlu olsun. Şehitlerimizin ve Atatürk'ün ruhu şad olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Yüreğimin İklimi, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Bayramınız kutlu olsun. Bu vesileyle şehitlerimizi ve kurtarıcımız Atatürk'ü rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 3. Bayramımız kutlu olsun.

  Şu an Samsun'dan canlı bildiriyorum; kutlamalar çerçevesinde Türk Yıldızları ekibinin uçakları gösteri yapıyor, dün gece 10.000 kişilik iki grup halinde şehrin iki yakasından başlayan fener alayı vardı. Şu an kapalı havaya rağmen şehir ayakta ve kutlamalar tüm hızıyla sürmekte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Buraneros, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Samsun'dan verdiğin kutlama ve tören bilgileri için ayrıca teşekkür ederim.
   Bayramınız kutlu olsun.

   Sil
 4. 19 Mayıs'ımız kutlu olsun. En sevdiğim bayram bu bayram. Nice 19 Mayıs'lara. Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Bücürükveben, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Sizin de 19 Mayıs Bayramınız kutlu olsun. 19 Mayıs, benim de en sevdiğim milli bayramlarımızdandır.
   Selam ve saygı ile.

   Sil
 5. Bayramımız kutlu olsun. Bu onurlu direniş ve bağımsızlık mücadelesinin memleketimde, ilçemde başlamış olmasından dolayı da ayrıca gurur duyuyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar SzgnBsl, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
   Sizin de bayramınız kutlu olsun. Samsunlu olmanız hasebiyle gurur duymakta haklısınız. Yorumunuz SPAM'a düşmüş, farkına varamadım. Çünkü Blogger yorum hizmetlerinde yenilikler yapmış. Deeptone hatırlatınca tüm yorumları kontrol ettiğim de sizin yorumunuzun spama düştüğünü gördüm ve düzelttim. Gecikmeden dolayı özür dilerim.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 6. Yanıtlar
  1. Merhabalar Deeptone, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
   Ulu Önderimiz Atatürk'e sahip çıkacağız, onun ilke ve inkılaplarını yaşatmak için elimizden geleni yapacağız. Atatürk'e sahip çıkmaktan ve onun izinden gitmekten başka çıkar bir yol yoktur!
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 7. Bayramımız kutluu mutluu olsunn. Muhteşem bir yazı olmuş. Mustafa Kemal Paşa'nın da dediği gibi ''geldikleri gibi giderler'' Ne Mutlu Türküm Diyene..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Esra Kafkaslı, Hoş Geldiniz.
   Ziyaretiniz ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Bayramınız kutlu olsun. Göğsümü gere gere "Ne mutlu Türk'üm" diye bağırmak ve haykırmak istiyorum.
   Selam ve saygılarımla.

   Sil
 8. yorumlarım herhalde spam a düşmüş. ben gmail de görüyorum size yaptığım yorumları :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar.
   Yorumları onaya tabi tutmadan doğrudan yayına almıştım, bu sefer de yapılan yorumla ilgili bildirim alamadığımı için haberdar olamıyorum. Tekrar onaya tabi tuttum. Belki de bu nedenle yorumlarınız spama düştü. Ben kontrol ettim ve onayladım.
   Uyarınız için çok teşekkür ederim.

   Sil