Kar TanesiHava kapalı, kar yağıyor
Biniyorum, bir kar tanesine
Ben umuda düşüyorum
Toprağa düşenlerin aksine.

Savruluyorum sağa sola
Sayısız kar taneleri içinde
Kimse kimseye binmiyor
Herkes mutlu kendi işinde.

Kar tanesi kadar olamadık
Gönüllerde eriyemedik
Bize insan diyorlar ama
Bir türlü insan olamadık!..

Recep Altun Kaman-Kırşehir

Okula Başlarken

27 Mayıs 1960 darbesi sonucu 16 Eylül 1961 cumartesi günü Menderes Hükümetinin Dışilişkileri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile Maliye Bakanı Hasan Polatkan, 17 Eylül 1961 pazar günü ise eski başbakanlardan Ali Menderes Aydın idam edildiler. 

1961-1962 Ders Yılı da,  18 Eylül 1961 pazartesi günü  bu infazların gölgesinde  okulların açılmasıyla başlamış oldu ve ben de Kırşehir ili Kaman ilçesi Yenihayat ilkokulunun 1/A sınıfında 592 nolu öğrencisi olarak okula başlamış oldum.

Hiçbir şeyden haberi olmayan ben, sadece okula yeni başlamanın heyecanındayım. Ama bizim dışımızdaki tüm yetişkinler,  27 Mayıs 1960 darbesini ve bu darbe sonucu yargılanan Menderes hükümeti ile birlikte idam edilen başbakan ve bakanlarını konuşuyorlardı.

27 Mayıs 1960 darbesi ile birlikte infaz edilen idam cezalarının gölgesinde ilk defa okula başladığım günün acısını ancak yıllar sonra idrak edip hissedebilmiştim. 

18 Eylül 1961 pazartesi günü ne garip bir gündür ki; kimilerine acı ve ıstırap, kiminilerine de sevinç ve heyecanlar yaşatmıştır. Yüce Allah;  hiçbir milletin çocuklarına, bir daha silahların ve idamların gölgesinde okullarına gitmeyi nasip etmesin inşallah!  


 YazBlogcu