Kırık Kalem


Bizi, bu iletişimden alıkoyan; doğamızda olan yazma ihtiyacımızı engelleyen bu zihniyeti ve bu zihniyetten doğan her türlü yaptırım araçlarını şiddetle kınıyorum.

Anlatma isteği, insanda doğal bir eğilimdir. Çocukluk döneminde ağlama, bağırtı ve el yüz hareketleriyle görünürlük kazananan bu istek, sonradan dil aracılığıyla konuşma ve yazma şeklinde belirir.

İnsanoğlu varlığını belirtmek için konuşma ve yazma unsurlarından birine başvurmak ihtiyacını duyar. İnsandaki konuşma ve yazma ihtiyacı; kişisel, toplumsal ve uğraşsal zorunluluklar şeklinde tezahür eder.

Bu bağlamda, yazmak; dünyayı tanımak ve onu dost hale getirmekse, çalan çanlara kulaklarımızı tıkayamayız. Çalan çanlarda, kendi sesimizin yankılarını duymamız gerekir.

Çevremizdeki çirkinlikleri, haksızlıkları ortadan kaldırarak, onları değiştirip düzelterek, dünyayı dost hale getirebiliriz.

Haksızlıkların yok edilmesi, çirkinliklerin giderilmesi, toplumda bir saygı dengesi yaratır. Bu nedenledir ki, yazmaya katılmış her insan, öbür insanlardan daha ağır bir sorumluluk yüklenmiştir. Böyle bir sorumluluk yüklenme de yazarı, toplumun sözcüsü haline getirir.

Bu bağlam da, bizler de yazdığımıza ve dolayısıyla bu gruba dahil olduğumuza göre, üstümüze düşeni seve seve yerine getirmeye hazır mıyız?

YazBlogcu

Banu'nun ÇırpınışıGönlü engin, yüreği güzel blogger kardeşimiz Banu; umudunu asla kaybetmemiş, sevgi dolu yüreğinin çırpınışlarını şiir kitabındaki dizelerine öyle güzel ve içten aktarmış ki, bu güzel çalışmasından dolayı kendisini tebrik ederim. Bu değerli ve anlamlı şiir kitabını bizimle paylaştığı için kendisine ayrıca çok teşekkür eder, müsaadeleri ile kitabındaki "BEN" isimli şiirindeki çırpınışlarının kanat sesleriniı sizlerle paylaşmak isterim.

BEN

Dallarına konan kuşun BEN
Yapraklarını dans ettiren meltemin BEN
Gövdeni sımsıkı saran sarmaşığın BEN
Seni terleten sıcaklığın BEN
Damla damla seni öpen yağmurun BEN
Dallarını süsleyen KARIN BEN
Ben olmak istiyorum
Hepsi ben hepsi ben ben...
Çınarım beni görürse
Çınarım izin verirse
Çınarım beni isterse olur
Yoksa benim istemem
İstemede kalır...

Haziran 2007
Banu Altun

CemreCemren olayım dilber
Düşeyim havana
Bırak ısınsın havalar
Ne kaldı ki bahara

Sonra düşerim suyuna
Basarım seni bağrıma
Dört gözle beklersin
Düşmemi toprağına

Ve düşerim toprağına
Çatlar tohum toprakta
Filizlenirken sevgimiz
Uzanır aşkın doruğuna

YazBlogcu