Eceli Gelen Dergi

Charlie Hebdo isimli Fransız siyasi mizah dergisi, Tunus'ta İslamcı Ennahda partisinin zaferini kutlamak için yeni sayısının editörlüğünü Hz. Muhammed'e verdiğini duyurmak suretiyle İslam Alemi'ne ve Onun peygamberine karşı hakaretvari, çirkin ve menfur bir saldırı başlatmıştır.

"Eceli gelen it cami duvarına işermiş!" Fransız siyasi mizah dergisi Charlie Hebdo'nun da eceli gelmiş olacak ki; İslam Dini'nin peygamberi, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) efendimizi 2 Kasım 2011 sayısının kapağına  "Gülmekten ölmezseniz 100 kırbaç" diyen bir karikatür şeklinde yer vermek suretiyle yapılan bu hakaretvari çirkin ve menfur saldırıyı şiddetle kınıyor ve protesto ediyorum!..

Her defasında İslam'a, İslam Dini'ne ve onun peygamberi Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa efendimize yapılan bu hakaretvari çirkin ve menfur saldırılar karşılıksız kalmayacak, İslam Kardeşliğini daha da pekiştirecek ve tüm Müslümanları biraraya getirerek tek vücud ve tek yumruk olmalarını sağlamaktan öteye geçmeyecektir.


Müslümanlardan gelen tepkilere aldırmayarak derginin yayımlanması üzerine, derginin Paris'teki merkezine iki molotof kokteyli atıldı ve internet sitesi korsan saldırıya uğradı. Hacker’lar, sitede yer alan karikatür ve yazıların yerine, Arapça ve İngilizce sloganlar koydu.


Yüce Allah, Peygamberimizle alay eden zalimlerin helakını artırsın, İslam Alemi'nin ve mazlumların da yar ve yardımcısı olsun!

Recep Altun

Tevazu


Bencil ve kibirli bir aile, ne yaparsa yapsın huzuru bulamaz. Yüce Yaratıcı’sının hükmü karşısında saygı ile eğilmeyen baş kibirlidir. Kibirli kimse katı olur. Kibirli kimse ince bir aşk ile sevmeyi bilmez, incelip bir gönle giremez. Böyle biri düşmanıyla değil, dostuyla bile geçinemez. Ta ki tövbe edip, gerçek tevazuyu elde edene kadar.

Tevazu, güzel vasıflardan biridir. Cenab-ı Hakk, bu huyu has kullarının güzel bir hasleti olarak medih buyurur. “O çok merhametli Allah’ın kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler."

Hal böyle olunca, tevazuun zıddı olan gurur, benlik ve kendisini üstün görme gibi duyguların Müslüman’dan tamamen uzak duygular olması gerekmekle birlikte, benlik ve enaniyetten, “Öldürücü zehirden kaçar gibi” kaçmak gerekir.

Güzel geçim güzel ahlaktır. Güzel ahlakın temeli tevazudur. Tevazu ailede, işte, cemiyette ve her yerde güzel geçim için vazgeçilmez bir ahlaktır. O elde edilmeden gerçek huzur bulunmaz.

Nefsini beğenen ve nefsine itimad eden bedbahttır. Nefsinin ayıbını gören ise bahtiyardır.

Recep Altun 

Çocuklara İsim Vermek

Yeni Doğan Torunumuz Ömer

İslam'da çocuğa genellikle doğduğu gün veya gece isim verildiği gibi, doğumunun üçüncü veya yedinci gününde de adı konulmaktadır. Resulullah (s.a.v.) oğlu İbrahim dünyaya gelince, "Bu gece bir oğlum doğdu; ona ceddim İbrahim'in adını verdim." (İbn Sa'd, et-Tabakatü'l-Kübra) buyurmuşlardır. Dinimizde yeni doğan bir çocuğa isim verilmesiyle ilgili aşağıda belirtilen hususların uygulanması müstehap olarak görülmektedir:
  • Çocuğa doğunca veya doğumu müteakip yedinci günü adı konur.
  • Çocuğun ismini ilmiyle amil, ehl-i salih bir zata koydurmak iyidir.
  • Ashab-ı kiram çocuklarına isimlerini Peygamber Efendimiz'e (s.a.v.) verdirmeyi tercih etmişlerdir.
  • Çocuk, isim koyacak kişinin kucağına verilir. Kişi abdestli bir şekilde kıbleye döner, önce sağ kulağına ezan, sol kulağına ise kamet okur ve üç kere çocuğun sağ ve sol kulaklarına ismini tekrar eder.
  • Çocuğa isim koyduktan sonra hayır duada bulunulmalıdır. Peygamber efendimiz (s.a.v.), "Ya Rabbi, bu çocuğu hayırlı ve salihlerden eyle ve onun güzel bir şekilde yetişmesini sağla" diye dua etmiştir. 
Yüce Allah, tüm yeni doğan çocuklarımızı hayırlı ve salihlerden eylesin ve onların güzel bir şekilde yetişmelerini sağlasın. Amin.

Recep Altun

Cumhuriyet Bayramı


Saltanatın kaldırılması ve Lozan antlaşmasının yapılmasından sonra, TBMM’de en çok tartışılan konulardan belki de en büyüğü yeni kurulan devletin niteliği sorunuydu. Bu yüzden yeni devlet rejiminin bir an evvel açık bir şekilde belirlenmesi gerekiyordu.

Mustafa Kemal Paşa 28 Ekim gecesi arkadaşlarına sorunun çözümüne ilişkin düşüncelerini açıkladı. İsmet İnönü ile beraber o gece devletin niteliğinin cumhuriyet olduğunu saptayan bir yasa tasarısı hazırladı.

Mustafa Kemal Paşa milletvekilleri ile bir bir görüşerek, hazırladıkları kanun tasarısı ile ilgili düşüncelerini öğrendi. Bu tasarıda “Hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğu ve Türkiye Devletinin hükümet şekli cumhuriyettir” gibi hükümler yer alıyordu. Görüşmelerin ardından parti grubunda cumhuriyetin ilanı kabul edildi. Hemen ardından Büyük Millet Meclisi toplandı  ve ilk önce anayasa komisyonunun tutanağı okundu. Bazı milletvekilleri cumhuriyet ile ilgili ateşli ve heyecanlı konuşmalar yaptılar. Ardından Şair Mehmet Efendi bütün milletvekillerini “yaşasın cumhuriyet” diye bağırmaya davet etti. Tüm milletvekilleri hep bir ağızdan “yaşasın cumhuriyet ” diye bağırdılar. 29 Ekim 1923 günü kanunun kabul edilmesiyle birlikte yeni Türk Devletinin adı da “Türkiye Cumhuriyeti” olarak değiştirilmiş oldu.

Atatürk’ün siyasal alanda yaptığı devrimlerden bir tanesi olan cumhuriyetin ilanı ile  artık Türk milleti kendi yönetim şeklini de tamamen değiştirmiş bulunmaktaydı. 29 Ekim tarihinde anayasanın bu konuya ilişkin ilgili maddeleri değiştirilerek ülkenin yeni yönetim şekli de cumhuriyet olarak şekillendirilmiş oldu.

Oy birliği ile Mustafa Kemal Paşa Cumhurbaşkanlığına seçilerek, ilk cumhurbaşkanımız olmuş ve kürsüye çıkarak şöyle demiştir “Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır”

Bu yıl 88. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

Recep Altun

Şehidimiz Ümit Tekinaslan

Şehid Ümit Tekinaslan
Aziz Şehidimizin Naaşı Başındaki Annesi ve Yakınları
Aziz Şehidimizin Baba Evi
Aziz Şehidimizin Babası Sıttık Tekinaslan
Aziz Şehidimizin Naaşı Başında Annesi ve YakınlarıAziz Şehidimizin İlçemizdeki CenazeTöreni
Aziz Şehidin Yakınları
Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Kazan Vadisi’nde çıkan çatışmada şehit olan Özel Kuvvetler Komutanlığında görevli Astsubay Başçavuş Ümit Tekinaslan,  Kırşehir’in Kaman ilçesinde toprağa verildi.

Törene katılan şehit astsubayın 3 yaşındaki oğlu İbrahim Sıttık' da babasının ardından gözyaşı döktü. Şehidin oğluna, şehit olan bir arkadaşının adını verdiği öğrenildi. 33 yaşındaki Şehit Astsubay Ümit Tekinaslan’ın cenazesi, 24 Ekim Pazartesi günü ikindi namazını müteakiben Kaman ilçesi Cuma Mahallesi’ndeki şehitlikte toprağa verildi.

Aziz Şehidimiz Ümit Tekinaslan'a Yüce Allah'tan rahmetiyle muamele eylemesini, yakınlarına ve necip Türk Milleti'ne başsağlığı dileklerimle birlikte Yüce Allah'tan sabr-ı cemil ihsan etmesini niyaz ederim.

YazBlogcu