Dersim

Dersim Dağı

Dersim’i irdeleyecek değilim. Çünkü, bu konu hakkında söylenenleri dinlemekten ve yazılanları okumaktan öteye gidemiyoruz. Ancak, Dersim olayı için fazla teferruata girmeden hadisenin şu şekilde özetlenebileceği kanaatindeyim. Dersim, devlete başkaldırarak isyan etmiştir. Devlet te bu isyanı çıkaranları cezalandırmıştır. Ancak, devlet isyancıları cezalandırırken, masum vatandaşları ayırt edememiş, dolayısıyla masum vatandaşlar da bu cezalandırmadan zarar görmüştür.

Dersim olayını evirip çevirip herkes kendine göre değerlendirerek bir pay çıkarma telaşındadır. Ülkenin bu tür nazik ve hassas konuları üzerinden hesap peşinde koşanları kınıyorum.

Devlete karşı yapılan her ayaklanmanın ve baş kaldırmanın arkasında olan; ezeli düşmanlarımızdan İngiltere ve Fransa gibi devletlerin bizim bu halimize kıs kıs gülerek, bundan yıllar öncesi ülkemize serptikleri nifak tohumlarının hala işe yaradığını görmeleri kime fayda sağlar ki?

Saygılarımla.

Recep Altun

Öğretmenler Günü

GELECEK GENÇLERİN, GENÇLER İSE ÖĞRETMENLERİN ESERİDİR.     K. ATATÜRK

Eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimsemiş, yurdumuzun dört bir yanında cehalet ve bilgisizlikle savaşan, bu kutsal ve onurlu görevi, en zor şartlarda bile büyük bir özveriyle yerine getiren, çocuklarımızı milli ve manevi değerlerle donatarak, en iyi şekilde yetiştirmenin, Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti`ni, dünya devletleri arasında saygın ve onurlu bir konuma yükseltmenin gayreti içerisinde olan tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Recep Altun

Sıkı Bağlanan Kravat


Sıkı bağlanan kravatların baş ağrısından, damar sertliğine, kireçlenmeden gırtlak kanserine kadar birçok ciddi rahatsızlıklara neden olabildiğini Nöroloji uzmanı Dr. Mehmet Yavuz söylüyor.

Kravatın beyne kan pompalayan damarların verimini azaltarak, kan akışını yavaşlattığını, baş ağrısı, baş dönmesi, konsantrasyon eksikliği, dengesizlik, damar sertliği ve hatta gırtlak kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara yol açtığını ilave eden Dr. Mehmet Yavuz; uzun yıllar kullanılan sıkı kravatların boyundaki şah damarlarında kireçlenme ve damar sertliğine neden olabildiğini, stresi artıran sıkı kravatın, ayrıca çabuk sinirlenme, hoşgörü kaybı ve anksiyeteye (kaygı, bunaltı, endişe veya sıkıntı her insan tarafından zaman zaman yaşanan korkuya benzer bir duygudur.) neden olduğunu söylemektedir.  

Dr. Mehmet Yavuz, kravatın düğüm bölgesi gevşek ve gırtlağa baskı yapmayacak şekilde kullanılmasını önermektedir.