Şehidlerimiz


Merhabalar, Sevgili Blogger Kardeşlerim!..

Son derece kızgın, son derece üzgün olarak bilgisayarın başına oturdum. Bu ruh halimle ne yazılır bilmiyorum. Bildiğim tek şey, sonu bir türlü gelmeyen PKK terörünün hain saldırıları sonucu 3 Türk evladının daha şehid verilmesi karşısındaki derin üzüntüm ve içimdeki isyandır. "YETER ARTIK!" diye haykırmak istiyorum. Bu isyanım kahpe tuzaklar kuran kalleşlere olduğu kadar, hatta onlardan daha çok, bu ihanetin yeniden alevlenmesine, bu alçakların yeinden cüret ve cesaret bulmalarına, yeniden  tuzak kurmalarına, karakol basmalarına, bomba koymalarına, kurşun atmalarına zemin hazırlayanlaradır.      

Aziz Şehidlerimize Cenab-ı Hakk'tan rahmet, yüce Türk milletine ve şehid ailelerine başsağlığı ve sabr-ı cemil dilerim.

YETER ARTIK!

Silahlar yine kan kusmakta
Yürekler alev alev yanmakta
Hergün bir şehit haberiyle
Türkiye acılara uyanmakta.

Sen usanmadın öldürmekten
Biz de usanmayız ölmekten
Bu işin sonu nereye varacak 
Vazgeç artık, kan dökmekten!

Bu terör son bulacak birgün 
Sorulacak yapılanların hesabı
Kaçacak yer aranacak o gün
Kalmaz yerde şehidimin kanı.

Recep Altun

Çıkınağıl

Genç çoban, köyün en güzel kızına sevdalanır. Kızın da yüreği alevlenir genç çobana... Ama ağa kızıdır, mümkün değildir biraraya gelmeleri. Çoban bu sevdaya daha fazla dayanamaz ve bir gün genç kıza: "Kap çıkınını gel ağıla" der. Genç kız da çıkınını alır gelir ağıla, tam kaçarlarken ağa ve adamları basar ağılı ve çoban ile kızı oracıkta öldürürler. İçinden "kara sevda" geçen köy, adını bu olaydan alır: Çıkınağıl...

Çıkınağıl köyü Hirfanlı Barajı'nın suları altında kalınca, 1957 yılında taşınır, yerinden olur. 12 Eylül darbesinden sonra da isminden olur. Artık kasaba olan Çıkınağıl'ın içinden sevda geçen adı, dönemin belediye başkanının darbeci generale yaranma sevdasıyla Evren oluverir.

Şu anda Ankara'ya bağlı olan ve Ankara'ya 178 km. uzaklıkta bulunan yeni adıyla Evren kasabası halkı, yağcılık nedeniyle ilçelerine verilen Evren ismini hiç kabullenememişler ve köylerinde geçen bu kara sevda olayının köylerine verdiği Çıkınağıl ismini kullanmaktan asla vazgeçmemişler.

Aradan 31 yıl geçmiş olmasına rağmen, bir faydasını da göremedikleri darbeci generalden şikayetçi de olan Evren ilçe halkı,  eski isimleri olan Çıkınağıl'ı tekrar resmen kullanmak istemektedirler.

Kaynak: Web Sitelerinden Araştırılarak Yazıldı.