Hakkı Devrim'in Hadsizliği

Hakkı Devrim, Okan Bayülgen'in programında Peygamberimizi "Kabile şefi", Kur'an'ı "Muhammed'in sözleri" diye tanımlamak dahil akıl almaz gaflara imza atıyor. İslam dini'ne tabi olmayabilirsiniz, müslüman olmayabilirsiniz. Ama, bu durum size müslüman toplumunun peygamberine terbiyesizlik yapma hakkını vermez. Bu terbiyesizliği yapanları, yapılmasına imkan ve zemin sağlayanları şiddetle kınıyor ve onları derhal müslümanlardan özür dilemeye davet ediyorum.

İnsanın kendisinin kim olduğunu bilmesi gerekir. Burada kendini bilmek, doğru ilişkiler içinde bulunmak olarak anlaşılabilir. Bizdeki tabiriyle insan ayağını yorganına göre uzattığında, kendi haddini de bilmiş olur. Buna göre kendini bilmek, sadece zihinsel değil, aynı zamanda ahlakı bir tavırdır.

Bir taraftan teröre verdiğimiz şehitlerimizin acısı, diğer taraftan da Van'da meydana gelen depremin acı ve sıkıntıları ile cebelleşirken, şu adamların yaptıkları işgüzarlığa bakın!..

Recep Altun


Atsushi Miyazaki

(AAR) Adlı Japon Yardım Organizasyonunun Melekleri

Japon yardım görevlisi Dr. Atsushi Miyazaki, ülkesinde 9 büyüklüğüne varan depremlerde sağ kalıp birçok hayat kurtardı. Ancak Van'daki 5,6'lık depremde hayatını kaybeden güzel insan Atsushi Miyazaki'nin hayatını kaybetmesi ile ilgili hiçbir yorumda bulunmuyorum. Dr. Atsushi Miyazaki'nin hayatını kaybetmesine neden olan Bayram oteli ile ilgili bu umursamazlığı ve samimiyetsizliği protesto ediyor ve üzülüyorum.

Güzel insan, Dr. Atsusshi Miyazaki'ye İlk Yardım Yapılırken

Para, pul, milliyet, çıkar, menfaat ve rant için değil; insanlık uğruna hayatını kaybeden yardım gönüllüsü, güzel insan Dr. Atsushi Miyazaki'ye Yüce Allah'ın rahmetiyle muamele eylemesini, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Recep Altun

Din Bilim ve Atatürk


Mustafa Kemal Atatürk iyi bir komutan, iyi bir devlet adamı olmasının yanında; araştıran, inceleyen ve çağındaki bilimsel gelişmeleri yakından izleyen iyi bir aydındır. Okuyup incelediği kitaplar arasında başta Kur'an ve hadis kaynakları olmak üzere İslam'la ilgili eserler de önemli bir yekun tutmaktadır.

O'nun Kur'an'a olan ilgisinin yanında Hz. Peygambere olan takdir ve hayranlığı bilinen bir gerçektir. Cumhuriyetle birlikte kendisine hedef olarak seçtiği ülkeyi çağdaş medeniyet düzeyine ulaştırmak için çaba sarf ederken de, dine ve din hizmetlerine olan ihtiyacı göz ardı etmediğini görüyoruz. Cumhuriyetin ilk kurumlarından biri olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluşu sırasında ve yine TBMM'ce özel ödenek ayrılmak suretiyle Kur'an tefsiri ve hadis tercümeleri yaptırma kararı alınırken, Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı makamında oturduğunu hatırlarsak konu daha iyi anlaşılacaktır.   

"Dinimiz akla, mantığa ve hakikate uygun bir dindir." diyen Ulu Önder'i ölüm yıldönümünün 73. yılı münasebetiyle rahmetle ve minnetle anıyoruz.


Kısmi Alıntı: Diyanet Takvimi

En Büyük Kurban Nefsimizdir

Hz. İbrahim'in Oğlu İsmail'i Kurban Etmesi. Resim,  İnternetten Alıntıdır.

Kul, yaratanına yakınlığını arzetmek ister. Tüm davranışlarında O’nun rızasını arar. Yakınlığını çeşitli amellerde gösterir. Her varlığı sevindiren gerçek, Allah uğrunda feda olmaktır. Hakk’a gönlünü, aklını kurban etmeyenlerin kurbanı akıbette nedamettir. Evvele nefs-i emmareyi kurban etmeli, sonra diğerlerini kurban eylemeli.

Hz. İbrahim (a.s.), nefsini nirana, kalbini Rahman’a, oğlunu kurbana, malını ihvana bezletmekle ahdine vefakarlığını göstermiştir.

Kurban, bizi Hz. İbrahim’in itaatine, Hz. İsmail’in teslimiyetine yönlendirerek sıkıntı ve imtihanlara karşı Rabb’imize kurban olma ve Rabb’imize dost olarak sıkıntılarımıza çözüm bulma yollarını gösterir. Kurban, Yüce Allah’la kurbiyet kurmaktır. Kurbiyet Yüce Allah’la yakınlık kurma, Rabb’e yakınlıkla istikamet ve huzur bulma makamına kavuşmadır. Zaten kurban kesmenin temel amacı, Allah’ın razasını kazanarak O’na yaklaşmaktır.

İbn Arabi ve Mevlana’ya göre en büyük kurban nefistir, esas mesele olumsuz fikir ve fiilleri Allah yolunda ve Allah için kurban etmektir. Cüneyd-i Bağdadi ayni manada; “Mina’da kurban kesen bir mü’min, eğer nefsinin bütün arzularını boğazlamazsa kurban kesmiş olmaz!” Buyurur. Mevlana ise namazda “Allahu ekber” -Allah en büyüktür!- diyerek getirdiğimiz tekbirlerin nefsimizin kurbanını Allah yolunda kesme tekbirleri olduğunu ifade eder. Nefsimizin kurbanını kesme, ancak olumsuz her fiil ve durumu muhasebe ve murakabe sürecinden geçirerek Allah yolunda ve Allah için etkisiz hale getirmekle mümkün olabilir.

Bu vesileyle Mübarek Kurban Bayramımızı kutlarım. Yüce Allah,  bizlere de; rızasını kazanan ve Kendisi'ne hakkıyla yaklaşan kullarından olmayı nasip ve müyesser eyler inşallah!

Recep Altun
Alıntı Kısımları: Zaman Gazetesi