Hayırdır İnşallahRüyasız hiçbir gecesi yoktu. Her sabah uykusundan uyanır uyanmaz üst kattaki demir ranzasındaki yatağından doğrulur ve başını alt katta ranzada yatan oğluna doğru eğer ve  “ben bugün yine memleketteydim” diyerek rüyasını anlatmaya başlardı. Eğer oğlundan “hayırdır inşallah” karşılığı gelmezse rüyasını anlatmayı keser ve illa oğlunun “hayırdır inşallah” karşılığını vermesini beklerdi. Oğlu da bunu bildiği için, bıkmadan usanmadan ona her zaman “hayırdır inşallah!” diye karşılığını verirdi. Bu karşılığı duyan baba da oğluna “hayrın karşı gelsin” der ve gördüğü rüyayı anlatmaya devam ederdi.

Hiçbir gece yoktu ki, rüya görmemiş olsun. Nasıl oluyor da bu mübarek adam her gece rüya görebiliyordu. Oğlu ancak ayda yılda bir rüya görürse görürdü, onu da sabah kalktığında ya hatırlar, ya da hatırlayamazdı. Ancak gün içerisinde bazı zamanlar yaşadığı ayrıntılar gördüğü rüyasını hatırlamasına vesile olurdu. Ama o, babasına rüyasını anlatabileceği yerde olmazdı. Çünkü aynı fabrikanın ayrı ayrı atölyelerinde çalışıyorlardı. Ancak akşam olduğunda bir araya gelebiliyorlardı, o zamana kadar da hatırladığı rüyayı unuttuğu için babası ile paylaşması mümkün değildi.

Babasının gördüğü her rüyayı, sabah uyanır uyanmaz hemen hatırlaması da garibine gidiyordu. “Bu nasıl hafıza Allah’ım” demekten kendini alamazdı ve acaba yaşamak isteyip de hayal ettiği şeylerle rüyasını birbirine mi karıştırıyor diye kendi kendine sorardı. Uzmanlar: “hafızanın doğru ile doğru olmayanı hatırlama gücünün eşit olmadığını, insanların doğru söylemediklerinde genellikle üstünden biraz zaman geçtikten sonra uydurduklarını ayrıntılarıyla hatırlayamayacaklarını” söylüyorlar. Bu bağlamda hafızanın gerçeği hatırladığını, ama uydurulanları o kadar iyi hatırlamadığını söylemek pekala mümkündür. Polislerin de bunu bildikleri ve suçluların doğruyu söyleyip söylemediklerini anlayabilmek için, suçlulara tekrar tekrar aynı soruyu sormaları, uyguladıkları bir sorgulama yöntemiymiş.

İnsanın rüya görmeye uyanıkken başladığını ve rüyanın bir köprü vazifesi görerek insanı uyanıklıktan uykuya götürdüğü de yine uzmanlarca söylenmekle birlikte, uykuya yaklaştıkça düşüncelerimizi meydana getiren resimlerin ve kelimelerin  kontrolden çıkarak şekil değiştirdiğini ve her birinin bir yana dağıldığını, geçenlerde  bir makalede okumuştum. Aynı makalede devamla rüyanın: Kitaplıktan düşen bir sözlüğün açılıp içindeki harflerin halının üzerine dağılması ve rüyaların bu harfleri yeniden bir araya getirerek uyanıklıkta var olmayan kelimeler oluşturduğundan bahsediyordu.

Acaba rüyaların senaryoları daha önce bir yerlerde yazılıyor da  kuryeler tarafından gece yataklarında uyumaya çalışan insanlara dağıtılıyor mu diye düşünürken; her gece rüya gören baba ile az rüya gören ve gördüğü rüyayı da pek hatırlamayan oğlu arasında bir mukayese yaptığım da babanın rolünü iyi üstlendiğini söylemem de bir sakınca yoktur herhalde.

Recep Altun

Sensiz Olmuyor


Kalem elimde
Defter cebimde
Güneş tepemde
Sen yüreğimde...

Yüreğim suskun
Yüreğim halsiz
Gönlüm dilsiz
Olmuyor sensiz...

Recep Altun

İzleyiciler

Daha Net Görmek İstiyorsanız Üzerine Tıklayın!

Merhabalar,
Uzun zamandır Blogger'in "izleyiciler" eklentisine blogger ziyaretçileri tarafından bırakılan profil resmi ve içerdiği bilgiler üzerine bir konuyu ele almak istiyordum. En son izleyiciler eklentime "Ayla Çetin" imzalı bırakılan profil izleyicinin noksan bilgileri bana bu fırsatı vermiş oldu.

"Değirmenden Mektup Var" blog sayfamda bulunan "izleyiciler" eklentime "Ayla Çetin" imzalı bir izleyici profili eklenmiştir. Ben de kendisine teşekkür etmek ve nezaketen blog sayfasını da ziyaret etmek amacıyla profil resmine tıkladığımda karşıma çıkan ekran penceresini aynen yukarıya taşıdım.  Değerli arkadaşım kendisine ulaşabileceğimiz bağlantı adresini profiline eklemediği için ona ulaşamadığım gibi, e_mail adresine de ulaşmak mümkün değildi.

Kısacası adı geçen arkadaşıma ziyareti için teşekkür edemedim. Belki arkadaşım da şöyle düşünüyor olabilir: "Blog sayfasını ziyaret ettim ve izleyiciler eklentisine profil bilgimi bıraktığım halde, nezaketen de olsa bana geri dönmedi" diyecek!

Dönmesine döneceğim ama nasıl? Üyesi olduğu tüm blog sayfalarını tek tek dolaştım ki, bir yorumu ile karşılaşırsam oradaki link adresine tıklayarak ona ulaşabilir miyim diye, ama malesef herhangi bir yorumu ile de karşılaşamadım.

Oysa, izleyici bloggerler tarafından tüm yapılması gereken: kumanda panelinden  profili düzenle komut sekmesine tıklayarak kullanıcı profilini düzenle penceresinden  profilinde gösterilecek blogları seçin komut sekmesine tıklayarak listeden blog sayfasının ismini seçip kaydet butonuna basmak!

Bu konuda tecrübesi olan, ya da alternatif bir çözüm yolu bilen varsa,  bu blog nezdinde yorum yazmak suretiyle paylaşırlarsa memnun olurum.
Saygılarımla

Recep Altun

NOT: Olay çözülmüştür. 

Profil bilgilerinde "Bağlantılar" linki bulunmayan arkadaşlarımın, herhangi bir yerdeki İzleyiciler eklentisindeki profil resimlerine tıklasınlar ve ekranda yer alan profil bilgileri penceresinde profil resmi altında yer alan bağlantı ekle linkine tıklayarak, (eğer bu link görülmüyorsa, sağ üst köşede yer alan ayarlar komut sekmesine tıklayarak bu linkin çıkmasını sağlasınlar) açılan pencerede yer alan URL adresleri ile blog sayfalarına verdikleri isimleri ilgili metin kutularına girsinler ve (Bitti) komut sekmesini tıklayarak onaylasınlar. Bu kadar!..

Aynı yolu uyguluyarak profilinizde görülmesini istediğiniz resimlerinizi de, değiştiğinde blog adreslerinizi de buradan yenileyebiliyorsunuz. 

Muhteremi Meşgul EtmeMerhabalar,

Umutsuz Ev Kadınları dizisinden çok kısa bir kesit, lütfen izledikten sonra izlediklerinizle ilgili duygu ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum penceresine yazarak paylaşır mısınız?

Saygılarımla.