Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun! Cenab-ı Allah, Aziz ve Necip Türk Milletine  Şanla, Şerefle Kutlayacağı Daha Nice Bayramlar Nasip ve Müyesser Eylesin!

Türk'e, Türklüğe, Türkiye'ye, Cumhuriyet'e, Atatürk'e, Bayrağımıza ve Milli Bayramlarımıza Uzanan Eller Kırılsın!..

Cenab-ı Hakk; Vatanı, Milleti, Bayrağı, Dini, Namusu, Şerefi, Haysiyeti, Onuru ve Bağımsızlığı Uğruna Kan Dökmüş, Can Vermiş bu Aziz ve Necip Türk Milletinin Yar ve Yardımcısı Olsun ve Onu Her Türlü Kötülüklerden ve Zulümden Korusun!..

Recep Altun

İzmir Bayrak Mitingi

Madem güçlüsünüz, bu korku niye?
Madem iktidar partisi sürekli oyunu artırıyor, madem muhalefetin esamesi bile okunmuyor, madem halk, hükümetten memnun, yakınmıyor, o halde niye en küçük eleştiriye karşı bu tahammülsüzlük?

"Sinemam yıkılmasın" diyene, adalet isteyene bu gaddarlık niye?

Yaşlı genç, çoluk çocuk demeden, her itirazı olanı biber gazına, tazyikli suya boğmak niye?

Madem işler yolunda, bu korku niye?

Haksızlığın öfkesi, hesap sorulur korkusu olmasın bu?

Can Dündar

Namazın Kazası

Kaza, "herhangi bir mazeret dolayısıyla vaktinde yapılamayan ibadetin, vakti çıktıktan sonra başka bir vakitte yaplması"dır.

Peki vaktinde kılınmayan namazın kazası olur mu? Diğer bir ifadeyle;geçmişte kılınmamış namazlar kaza edilir mi? İşte bu konuda Müslümanlar, İslam'ın tasvip etmediği yanlış inanç ve uygulamalar içindedirler. Toplumdaki bu yanlışın dinimizdeki doğru şeklini, ana kaynağımız Kur'an ve onu en iyi anlayıp uygulayan Rasulullah'ı dikkate alarak açıklayacağız.

Geçmişte kılınmamış namazların kazasına dair Kur'an'da bir ayet olmadığı gibi, buna bir işaret de söz konusu değildir.

Kanaatimiz odur ki, bizim bu konuda sunacağımız görüş, hem din bilginlerince ortaya konulmuş görüşlerin bir hasılası, hem de en doğrusudur.

Konuyla ilgili teknik açıklamalara geçmeden önce, kaza namazı kılacak bir Müslüman portresi çizmekte fayda vardır: Anadan doğma Müslüman, ekserisi hacı-hoca çocuğu, sağlıklı, genç, dinamik, aklı başında, vakti bol, ama kırkına kadar namaz kılmamış, belki bayramdan bayrama veya Cuma'dan Cuma'ya  kılmış. Şimdi geçmişte kılmadıklarını kaza ediyor.

Yukarıda verdiğimiz kaza tarifinde, "bir mazereti nedeniyle" ifadesi yer almaktaydı. Ne var ki, Kur'an'da ki ayetlere ve Peygamber'in bu ayetleri uygulamasına dikkat edilirse, akıl nimetinden yoksun olma hali; delilik, bunaklık, uyku dışında namaz kılmamaya herhangi bir mazeret veya ruhsat olmadığını görürüz. Aklı başında olan, kulluk bilinci bulunan mü'min, her zaman, her yer ve ortamda duasını ve tazarrulu duasını yapabilir. Netice itibariyle, hiçbir şey duaya ve namaz kılmaya engel değildir. Diğer bir deyişle, namaz kılma hususunda; iş-güç, alış-veriş, işçilik-patronluk, yolculuk, esirlik, askerlik, savaş, hastalık, hayız, nifas, dermansızlık, ihtiyarlık, mal-mülk, çoluk-çocuk, yersizlik, yurtsuzluk, kirlilik vs. mazeret sayılmaz; mükellefiyeti düşüren sebepler [uyku, unutmak, bayılmak, bunamak, delirmek] olmadan, hiç kimse namazı terk edemez.   
Zikri geçen bilinçsizlik halleri ortadan kalktığında kişi, namaz kılmakla mükellef olur. Yapılmamış, yapılamamış görevlerin akibeti Allah'a bırakılır. Kula düşen kusurları için Allah'tan bağışlanma dilemektir.

Kılınmamş namazları, Allah'a ödenmemiş bir borç kabul edip sonra da topluca kılıverip, "Ben namazlarımı kaza ettim, namaz borcum yok" gibi ödeşme mantığı, namazın farz oluş gayesine ve esprisine de aykırıdır.

Bu açıklamalarımız yanlış anlaşılmamalı ve başka mecralara çekilmemelidir. İnsan çetele tutmadan, Allah'ın rızasını kazanmak ve O'nu memnun etmek için (borç alış-verişi, ödeşme düşünmeden) bol bol dua etmeli, namaz kılmalıdır. Namazsız geçen dönemleri için de Allah'a çokça istiğfarda bulunmalıdır.

Hakkı Yılmaz
İslam Dini'nin Temel Direkleri 

Blogger Sorunları

Merhabalar,

Blogger arkadaşlarımızdan blog sayfalarındaki eklenti (Widget) uygulamaları ile ilgili bazı sorunları olduklarına ilişkin aldığım duyumlardan sonra, kullandığımız şablonların HTML kodlarını görebileceğimiz ve üzerinde ayarlar yapabileceğimiz bölüme geldim ve kendi blog sayfamda kullandığım şablonun HTML kodlarını açtığım da kod sayfasının görünümünün tamamen değiştiğini gördüm. Söz konusu kodlara satır numaraları verilmiş ve kodlar işlevlerine göre renklendirilmekle birlikte sayfamıza eklediğimiz tüm widgetlerle ilgili kodların en alta taşındığını gördüm. Kod sayfasının üzerindeki komutlara da ilaveler yapıldığını gördüm. Gözlemlediğim tüm bu değişiklikler; Blogger'in son zamanlarda şablon kodlaması ile ilgili bir yenilik yaptığını göstermektedir.  Bu değişiklik aynı zamanda bazı arkadaşlarımızın widgetlerinin işlevlerini olumsuz yönde etkileyebileceği sonucunu da doğurmaktadır. 

Blogger arkadaşlarımızdan "Destiny" şablonunda kullandığı "İzleyiciler" eklentisinin kendine görünmediğini bildirmesi üzerine, kendisine şablonunu değiştirmesini salık verdim, o da şablonunu değiştirdikten sonra sorunun ortadan kalktığını bildirdi.  Buna benzer "Duygusal Komedi Sevenler" rumuzlu blogger arkadaşımızın da sayfasına eklediği yeni bir yazının kendisini takip eden diğer bazı blogger arkadaşlarının takip listelerine yansımadığından şikayetçi olmuştu. "Duygusal Komedi Sevenler" arkadaşımıza da bazı önerilerde bulunmuştum ama, o sorunun hala çözülemediğini bildirmiştir. Oysa,   "Duygusal Komedi Sevenler"in benim sayfamdaki "Takibimdekiler" listesinde en son güncellenmiş haliyle görülebildiği, sol tarafa yerleştirdiğim kırmızı çerçeveli görüntüsünden anlaşılmaktadır. 

Bu ve buna benzer konulardan şikayetleri olan blogger arkadaşlarımın ayarlar bölümünden şablon HTML kodları sayfalarını bir kez ziyaret ederek "HTML'yi Düzenle" komutuyla kod sayfasını açıp, tekrar hiç bir ek işlem yapmadan sadece sayfayı güncellemek amacıyla "Şablonu Kaydet" komutuyla sayfalarını kaydettikten sonra söz konusu sorunların devam edip etmediğini kontrol etmelerini öneririm. Buna rağmen hala sorunları devam eden blogger arkadaşlarıma aynı yerdeki şablon düzenleme bölümünde "Widget Şablonlarını Varsayılana Döndür" komutunu çalıştırdıktan sonra "Şablonu Kaydet" komutuyla işlemi tamamlamalarını salık veririm.

Recep Altun